Monument për çamët në Greqi? Rama: Jemi në lëvizje shahu, por…

Kryeministri Edi Rama ka folur për çështjen çame duke e cilësuar si një nga çështjet më problematike për t’u ulur në tryezën e negociatave me palën greke.

Rama i pranishëm në “Real Story” në “Vizion +” deklaroi se me të drejtë çamët kërkojnë një monument përkujtimor, por ne jemi në hapa të diskutimit, dhe se këto janë lëvizje shahu.

Ne do të këmbëngulim, sepse kjo është një çështje shqiptare.

Greqi ka një paranojë, një imagjinatë të vetën për arsyet e veta që ne Shqiptarët kemi pretendime territorial, dhe ky pretendim mban emrin çështja “çame”. Ne nuk kemi këtë pretendim. Ne flasim për shtetasit shqiptarë që kanë një të kaluar dhe kanë mbrapa prona në shtetin grek, flasim për shtetas shqiptarë që kanë kujtime të hidhura që kërkojnë me të drejtë përkujtim.

Kotziasin e kanë dëgjuar gabim. Pala shqiptare me agresivitet ka kërkuar çështjen çame në tryezë. Fakti që ne jemi në finalizimin e diskutimit për këto tre gjëra që ishin të paimagjinueshme, është produkt i qeverisë tonë që ne kemi punuar për 3 vite e gjysmë Ne po këmbëngulim për të drejtën përkujtimore, por janë lëvizje shahu. Ne nuk duam të cenojmë tjetrin. Duam as më shumë dhe as më pak atë që na takon,” tha Rama. /ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Monument për çamët në Greqi? Rama: Jemi në lëvizje shahu, por…
Monument për çamët në Greqi? Rama: Jemi në lëvizje shahu, por…
Monument për çamët në Greqi? Rama: Jemi në lëvizje shahu, por…
https://3.bp.blogspot.com/-wGTRjKpj3V8/WnSFtNoCizI/AAAAAAAARJU/QHmN-SDejpQlzQA9W_KCtr4itqjhnSrfQCLcBGAs/s640/Untitled-3-905x395.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-wGTRjKpj3V8/WnSFtNoCizI/AAAAAAAARJU/QHmN-SDejpQlzQA9W_KCtr4itqjhnSrfQCLcBGAs/s72-c/Untitled-3-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/monument-per-camet-ne-greqi-rama-jemi.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/monument-per-camet-ne-greqi-rama-jemi.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy