Moratoriumi i gjuetisë, rritet numri i shpendëve në lagunat shqiptare

Rreth 39 mijë shpendë dimërorë të ujit popullojnë 21 ligatinat shqiptare kundrejt 90 mijë individëve në vitin 2016.

Këto janë të dhënat e censusit të shpendëve dimërorë të ujit, 2018. Rritja më e madhe është shënuar në lagunat e Karavastasë dhe Kune Vainit, me përkatësisht 7 mijë dhe 15 mijë shpendë.

Gjithashtu u regjistruan 60 specie të shpendëve ujorë ndërsa një numër surprizë shpendësh u numëruan në Kune Vain, 16% i totalit, ku në vitin 2017 ishte vetëm 5% i numrit të përgjithshëm të shpendëve regjistruar.

Përsa i përket shumëllojshmërisë, në krye qëndron Divjakë-Karavasta. Ndërsa Narta dhe Kune Vain kanë regjistruar më shumë se 30 lloje të ndryshme të shpendëve.

Rezultate pozitive u shënuan edhe në numërimin e Pelikanit Kaçurrel ku u regjistruan 230 individë, nga të cilët 120 në Karavasta, e vetmja zonë në vend ku ai folenizon, 33 individë në Nartë dhe në rezervuarin e Thanës, 56 individë.

Pas prezantimit të këtyre shifrave, në një ceremoni të veçantë në lagunën e Karavastasë, ministri Klosi deklaroi se rezultatet që tregojnë rritje të numrit dhe llojeve të shpendëve, janë efekt i moratoriumit të gjuetisë, zbatimi i të cilit do të kontrollohet më rreptësisht.

Zonat e mbrojtura, deklaroi ministri Klosi do të kthehen në destinacione mirëfilli turistike. Në këtë kuptim, fauna e egër e tyre do të jetë pjesë e atraksionit turistik të parqeve tona kombëtare.

“Me kryetarin e Bashkisë po flisnim për numrin e shtuar të turistëve që vijnë vizitojnë këtë zonë edhe gjejnë në këtë zonë të Shqipërisë një parajsë qetësie, një parajsë e cila ju ofron atyre çdo gjë që natyra ka prodhuar në këtë vend. Dëgjova me shumë vëmendje censusin e shpendëve në gjithë Shqipërinë dhe më pëlqeu shumë që është shtuar qetësia si e njerëzve dhe e shpendëve, pasi është kontribut shumë i madh i politikave pozitive që janë ndjekur, është një kontribut shumë i madh i politikës së ndjekur për të stopuar gjuetinë edhe mbase kjo është edhe një nga arsyet që numri i shtuar në të dy lagunat vjen nga qetësia e këtyre specieve”, tha Ministri Klosi.

Duke iu përgjigjur interesit të aktivisteve për rritjen e investimeve turistike në Shqipëri, nëse këto do të zhvillohen edhe në zonat e mbrojtura, ministri Klosi u shpreh se do të ruhet ekuilibri midis zhvillimit të turizmit të qëndrueshëm dhe zhvillimit të qëndrueshëm të mjedisit. “Kudo në Shqipëri do të ruhet ekuilibri ndërmjet zhvillimit të turizmit të qëndrueshëm dhe zhvillimit të qëndrueshëm të mjedisit. Ju siguroj që në zyrën time shumë më tepër dëgjohet zëri i ekspertëve mjedisor se sa kushdo tjetër”, tha ministri Klosi.

Ministri Klosi së bashku me aktivistët e shoqërisë civile, Kryetarin e Bashkisë dhe Prefektin mbollën 2 mijë fidanë pishe dhe pastruan zonën e bregdetit e cila gjithashtu, është dhe më e frekuentuara nga turistët.

/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7975,Camëri,108,Editorial,1712,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2377,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Moratoriumi i gjuetisë, rritet numri i shpendëve në lagunat shqiptare
Moratoriumi i gjuetisë, rritet numri i shpendëve në lagunat shqiptare
Moratoriumi i gjuetisë, rritet numri i shpendëve në lagunat shqiptare
https://1.bp.blogspot.com/-_ECk9KHgthU/Wnek6Kyt_uI/AAAAAAAARf0/gY-YbaIHMAcbYieb71oJ-yKDYqvyiHGEACLcBGAs/s640/pelikan-LAGUNA-KARAVASTA-SHPENDE-PESHQ-FLORA-FAUNA-MJEDISI-PASURI-NAQTYRORE-PARK-KOMBETAR-660x330.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-_ECk9KHgthU/Wnek6Kyt_uI/AAAAAAAARf0/gY-YbaIHMAcbYieb71oJ-yKDYqvyiHGEACLcBGAs/s72-c/pelikan-LAGUNA-KARAVASTA-SHPENDE-PESHQ-FLORA-FAUNA-MJEDISI-PASURI-NAQTYRORE-PARK-KOMBETAR-660x330.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/moratoriumi-i-gjuetise-rritet-numri-i.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/moratoriumi-i-gjuetise-rritet-numri-i.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy