Morgan Freeman: Serbët fajtorë për luftën në ish-Jugosllavi, gjenocidin dhe spastrimin etnik

Aktori i njohur i Hollivudit, Morgan Freeman, është në qendër të një debati të rihapur për konfliktet ballkanike.

Dokumentari i Freeman, “Historia e ne të gjithëve”, ka shkaktuar zemërim në botën sllave, pasi shihet si portretizim i njëanshëm i luftërave në ish-Jugosllavi.

Serbët janë fajtorë për luftën në ish-Jugosllavi, gjenocidin dhe spastrimin etnik”, shprehet Freeman në dokumentar.

Një grup serbësh kanë në plan të ngrenë një padi ndaj aktorit në lidhje me mbulimin e masakrës së Srebrenicës gjatë luftës në Bosnje në vitet 1992-1995, e paraqitur në dokumentarin e “National Geographic Channel”.

Morgan Freeman është vetëm një gur i vogël në mozaikun e narrativës serbo dhe rusofobe që po shpërndahet nga mediat dhe elita në Perëndim”, thotë redaktorja për çështjet e jashtme në revistën “Chronicles”, Srdja Trifkovic.

Ajo e cilëson dokumentarin një karikaturë groteske të luftës në ish-Jugosllavi.

Konflikti ka qenë trepalësh: serbë, kroatë dhe myslimanë.

Të tre palët kanë vuajtur pak a shumë njësoj.

Ka një përpjekje për t’i portretizuar myslimanët si viktima të pafajshme.

Kjo bëhet për qëllime politike, për të justifikuar vendosjen e Perëndimit, dhe në mënyrë të veçantë SHBA-ve dhe NATO-s në krahun e myslimanëve”, thotë ajo.

Në filmin dokumentar të “National Geographic Channel”, Morgan Freeman shfaqet ndërsa bisedon me gazetarin e njohur të televizionit boshnjak, Senad Hadzifejzoviç dhe djalin e tij, në lidhje me konfliktin e viteve 1990 në Bosnje dhe Herzegovinë. (TemA TV)/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7990,Camëri,109,Editorial,1717,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1294,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,630,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Morgan Freeman: Serbët fajtorë për luftën në ish-Jugosllavi, gjenocidin dhe spastrimin etnik
Morgan Freeman: Serbët fajtorë për luftën në ish-Jugosllavi, gjenocidin dhe spastrimin etnik
https://1.bp.blogspot.com/-8JVGDlBYGZY/WoSS2_4BOYI/AAAAAAAASs0/gl1AcoIv2oEt28v3QN2c7N925071kHd5wCLcBGAs/s640/morgan-1.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-8JVGDlBYGZY/WoSS2_4BOYI/AAAAAAAASs0/gl1AcoIv2oEt28v3QN2c7N925071kHd5wCLcBGAs/s72-c/morgan-1.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/morgan-freeman-serbet-fajtore-per.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/morgan-freeman-serbet-fajtore-per.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy