Në prill fillojnë linjat direkte nga Tirana (low cost) për këto shtete

Autoriteti i Aviacionit Civil ka njoftuar se në prill do të nisin dy linja të reja fluturimesh direkte nga Aeroporti i Rinasit.

Duke filluar nga 13 prilli do të ketë fluturime direkte nga Tirana në Tel Aviv (Izrael). Kjo është linja e parë direkte që do të lidhë dy shtetet.

Linja tjetër është Tiranë-Londër Stansted (Angli), duke filluar nga prill 2018. Ky do të jetë fluturim low cost. Aktualisht ofron fluturime për në Londër edhe British Airways.

Autoriteti njofton se ka kërkesa të tjera konkrete që po shqyrtohen dhe do të fillojnë gjatë 2018, ka për 3 destinacione të reja, fluturime charter, si më poshtë:

-Tiranë-Helsinki (Finlandë)

-Tiranë-Kopenhagën (Danimarkë)

-Tiranë-Bukuresht (Rumani)

-Tiranë-Moskë (Rusi)

Vitin e fundit ka pasur një interes të lartë të turistëve për të vizituar Shqipërinë, çka ka bërë që linjat ajrore të kthejnë sytë edhe nga Shqipëria. Në 2017-n, në total, në Shqipëri hynë 5.1 milionë të huaj, me një rritje prej 8.1% në krahasim me vitin e mëparshëm. Gati gjysma e tyre erdhën për qëllime turistike, sipas të dhënave të INSTAT.

Ndërsa numri i pasagjerëve që udhëtuan përmes ajrit ishte 2.6 milionë në vitin 2017, me një rritje prej 23% me bazë vjetore.

Aktualisht, qeveria është në negociata me konsorciumin turk “Cengiz Construction & Kalyon & Colin Construction”, me objekt projektimin, ndërtimin, operimin, mirëmbajtjen dhe menaxhimin e aeroportit të qytetit të Vlorës./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9222,Camëri,117,Editorial,2023,Ekonomi,506,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1466,Iliridë,286,Kosovë,2668,Kulture,719,Luginë,61,Moti,2,Politik,1896,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Në prill fillojnë linjat direkte nga Tirana (low cost) për këto shtete
Në prill fillojnë linjat direkte nga Tirana (low cost) për këto shtete
https://4.bp.blogspot.com/-mA-C1tmmiqM/WngVan1H9qI/AAAAAAAARiY/F_9wmOYvf3ocAwsxlK7xUKGoNeTYDU_3ACLcBGAs/s640/Rinas.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-mA-C1tmmiqM/WngVan1H9qI/AAAAAAAARiY/F_9wmOYvf3ocAwsxlK7xUKGoNeTYDU_3ACLcBGAs/s72-c/Rinas.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/ne-prill-fillojne-linjat-direkte-nga.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/ne-prill-fillojne-linjat-direkte-nga.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy