Negociatat për kufirin detar, Athina emëron komisionin e “Basha-Bakojanis”

Ka disa ditë që opinion publik shqiptar po trazohet me historinë e spiunazhit të negociatorëve.

Sali Berisha, ish-kryeministri dhe njeriu që ideoi paktin me Athinën, atë që u rrëzua në 2009, ka etiketuar si spiun një nga negociatorët, Artur Meçollarin.

Ndërkohë në Greqi nuk ka fare asnjë polemikë mbi ekipin negociator.

Opozita e atjeshme i bën presion Tsiprasit që qeveria të arrijë të fitojë sa më shumë që të jetë e mundur afër pozicionit të marrëveshjes së vitit 2009.

Pra, ose të jetë në një nivel me 2009-ën, ose të humbë sa më pak territor.

Ministria e Jashtme greke ndryshe nga Tirana zyrtare ka një delegacion shumë të vogël: nga 12 që ka emëruar Ditmir Bushati, Nikos Kotzias ka vetëm 4.

Dhe janë të njëjtët që Dora Bakojanis ka patur në krah për të përgatitur atë që e ka quajtur “Master of Arts”; pra marrëveshjen e vitit 2009 që e ka rrëzuar Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë, shkruan portali tesheshi.com

Negociatorët e e Bushatit do të përballen me 4 nga mjeshtrat më të njohur jo vetëm në Greqi por edhe në botë: një hartograf, profesor në SHBA; një jurist i së drejtës detare par excellence; një gjeomorfolog dhe numri një i administratës publike në Ministrinë e Jashtme të Greqisë./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7933,Camëri,108,Editorial,1700,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1772,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Negociatat për kufirin detar, Athina emëron komisionin e “Basha-Bakojanis”
Negociatat për kufirin detar, Athina emëron komisionin e “Basha-Bakojanis”
https://4.bp.blogspot.com/-l7KnMbXK2sc/WpYLBjtEmdI/AAAAAAAATqw/qy0J8RUHrpw0zdseOapQpT9sGdLuyIMzwCLcBGAs/s640/24944347537_e5208fc04c_z-1-905x395.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-l7KnMbXK2sc/WpYLBjtEmdI/AAAAAAAATqw/qy0J8RUHrpw0zdseOapQpT9sGdLuyIMzwCLcBGAs/s72-c/24944347537_e5208fc04c_z-1-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/negociatat-per-kufirin-detar-athina.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/negociatat-per-kufirin-detar-athina.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy