Ngërçi me emrin/Shqiptarët e Maqedonisë “ndezin” shpresën e bashkimit

Bllokimi i rrugës euro-atlantike e Maqedonisë, do i orientonte gjithmonë e më tepër shqiptarët drejt Shqipërisë. Por sot qindra qytetarë grekë kanë dalë në shesh dhe kanë protestuar për emrin me Maqedoninë.

Arsyeja e zemërimit të tyre është kontesti i emrit me Maqedoninë. Në vigjilje të saj, magazina më e madhe e Europës, “Der Spiegel”, ka kryer një intervistë me ekspertin gjerman të historisë, Stefan Troebst. Ai ka sqaruar se pse konflikti mund të rezultojë i rrezikshëm për rajonin.

Pas Luftës së Dytë Botërore Titoja e kishte bërë të qartë se Greqia veriore, sëbashku me Selanikun, duhet ti takonin Jugosllavisë. Kjo u trumbetua publikisht përsëri nga politikanët nacionalistë grekë dhe pjesëtarë të Kishës Ortodokse greke pas pavarësisë së Maqedonisë 1991. Por sot asnjë politikan serioz maqedonas nuk ka pretendime territoriale ose revizioniste,” thotë profesori universitar gjerman, Troebst, duke shtuar se për grekët antikë, maqedonasit shiheshin si barbarë. Andaj Greqia duhet të jetë më e hapur ndaj kontestit të emrit-INA.

Maqedonia është nyja e Ballkanit

Të qenurit qendra dhe nyja e Ballkanit, ndaj Maqedonisë në të kaluarën kanë pasur pretendime aneksuese të gjithë fqinjët. “Shtetet fqinje e kanë njohur shtetin e Maqedonisë, por do të ishte mirë që ta njihnin edhe ekzistencën e kombit maqedonas. Kjo do çtensiononte mjaft situatën në rajon.” Në rast të kundërt, nëse qeveria e re socialdemokrate nuk do e zgjidhte kontestin e emrit me Greqinë, “situata do ishte më dramatike sesa dhjetë vjet më parë me qeverinë e VMRO.”

Dhe rreziku këtu nuk do ishte nga ndonjë ndarje e Maqedonisë mes Athinës e Beogradit ose ndonjë okupim nga Bullgaria, por mund të prisheshin ekuilibrat mes maqedonasve sllavishtfolës dhe shqiptarëve në Maqedoni.

Bllokimi i rrugës euro-atlantike e Maqedonisë, do i orientonte gjithmonë e më tepër shqiptarët drejt Shqipërisë, pasi ata thonë: Shqipëria vetëm është anëtare e NATO dhe ka gjasa të mëdha për tu bërë anëtare e BE, në krahasim me Maqedoninë që po qëndron në vendnumero. Atëherë mund të vinte deri te ndonjë skenar i rrezikshëm i shpërbërjes së brendshme të Maqedonisë në vija etnike”./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ngërçi me emrin/Shqiptarët e Maqedonisë “ndezin” shpresën e bashkimit
Ngërçi me emrin/Shqiptarët e Maqedonisë “ndezin” shpresën e bashkimit
Ngërçi me emrin/Shqiptarët e Maqedonisë “ndezin” shpresën e bashkimit
https://4.bp.blogspot.com/-npbwfb8KbgM/Wn31_i861mI/AAAAAAAASII/8YrumE8e8zgDVYCMzxHdcsMYbze_yH_TgCLcBGAs/s640/gjuhashqipezyrtare-800x445%2B%25281%2529.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-npbwfb8KbgM/Wn31_i861mI/AAAAAAAASII/8YrumE8e8zgDVYCMzxHdcsMYbze_yH_TgCLcBGAs/s72-c/gjuhashqipezyrtare-800x445%2B%25281%2529.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/ngerci-me-emrinshqiptaret-e-maqedonise.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/ngerci-me-emrinshqiptaret-e-maqedonise.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy