Nuk është vetëm Nëna Terezë, Ka edhe dhjetëra shqiptarë të tjerë që kanë bërë gjera të mëdha në Amerik dhe Evrop.

Nuk është vetëm Nëna Terezë, Ka edhe dhjetëra shqiptarë të tjerë që kanë bërë gjera të mëdha në Amerik dhe Evrop. Kështu e nis shkrimin suplimenti “Am Abend” e së përditshmes zvicerane “Blick”.

Shën Tereza nuk është shqiptarja e vetme që duhet ta njihn.

Gazeta ”Blick” të parin pas Gonxhe Bojaxhiut rendit heroin tonë kombëtar Gjergj Kastriot-Skenderbeun.

“Skenderbeu ishte një nga mbrojtësit më të mëdhenj të Evropës kundër Perandorisë Otomane në shekullin e 15”.

Të dytët në listë janë vëllezërit John Bellushi i ndjerë,dhe James Belushi – aktorë të njohur në SHBA. Vëllai i madh John Bellushi vdiq në vitin 1982, shkruan ‘Blick’, derisa James që vazhdon aktrimin, disa herë ka përsëritur për origjinën e tyre shqiptare.

Rita Ora vjen pas tyre. Për të gazeta në fjalë përmend faktin se ajo ka lindur në Prishtinë, e që më pas prindërit e saj emigruan në Londër, e që pas disa viteve vajza e tyre u bë e famshme në gjithë botën për hitet e saja “Hot Right Now”, “RIP”, “How we do”, etj..

Action Bronson, emri i vërtetë i të cilit është Arian Asllani, është shqiptari tjetër i famshëm. Sot një reper amerikan, më parë ai ka punuar si kuzhinier.

E pesta radhitet Era Istrefi. ‘Blick’ për erën shkruan se është gjeni në muzikë. E ardhur nga Kosova, ajo tash krahasohet me emrat më të mëdhenj të muzikës si Rihann dhe Sia.

Pas Erës, natyrisht se në këtë listë nuk bën të mungoi Bebe Rexha.

Sipas të përditshmes zvicerane, nëse ju se keni dëgjuar ende ndonjë këngë të Bebe Rexhes, gjithsesi keni dëgjuar një që ajo e kompozuar – duke aluduar në hitin e krijuar nga shqiptarja, “Monster” të interpretuar nga Eminem dhe Rihanna.

Balerini amerikano-shqiptar, fitues i edicionit të 15’të të ‘Dancing with the Stars’ në SHBA, Tony Davolani, është i shtati në këtë radhitje.

Pasuar nga një tjetër artiste, shqiptaro-amerikane. Eliza Dushku renditet e 8-ta.

I parafundit ndodhet Patrick Nuo. “Huh, është zviceran”, do të pyesni, shkruan Blick. Por, gazeta përkujton se ai vjen nga Kosova. Nuo, sipas ‘Blick’, albumi i parë ‘Welcome’, i të cilit debutoni në Top 20’she në Gjeramni e Zvicër, tash e disa vite jeton në Los Angeles, pas sukseseve si kantautor dhe anëtar i jurisë në ‘DSDS’.

E listën e përmbyllin, talentet e futbollit Behrami, Shaqiri, Xhaka & Co. (etj.), që edhe pse me prejardhje shqiptare, gazeta zviceriane i quan “Futbollistët tanë”.

Ndonëse ata e përmbyllin listën, si të 10’it shqiptarë që bënë gjera të mëdha, ‘Blick’ i falënderon ata për angazhimin e tyre në përfaqësuesen e Zvicrës në futboll – që së fundi ishin edhe pjesë e ‘Euro 2016’./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9222,Camëri,117,Editorial,2023,Ekonomi,506,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1466,Iliridë,286,Kosovë,2668,Kulture,719,Luginë,61,Moti,2,Politik,1896,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Nuk është vetëm Nëna Terezë, Ka edhe dhjetëra shqiptarë të tjerë që kanë bërë gjera të mëdha në Amerik dhe Evrop.
Nuk është vetëm Nëna Terezë, Ka edhe dhjetëra shqiptarë të tjerë që kanë bërë gjera të mëdha në Amerik dhe Evrop.
https://3.bp.blogspot.com/-B1wz3HuVVZY/WpIJNFl3DoI/AAAAAAAACho/eal-kfOXYuEYaNc51kWxWDg1k8XAuRmrwCLcBGAs/s640/auto_shqiptaret1505482219-640x452.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-B1wz3HuVVZY/WpIJNFl3DoI/AAAAAAAACho/eal-kfOXYuEYaNc51kWxWDg1k8XAuRmrwCLcBGAs/s72-c/auto_shqiptaret1505482219-640x452.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/nuk-eshte-vetem-nena-tereze-ka-edhe.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/nuk-eshte-vetem-nena-tereze-ka-edhe.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy