Operat botërore për Skënderbeun

Nga Brizida Gjikondi/

Deri më tani njihen dy Opera me tematikë nga jeta e Skënderbeut.

Të dyja i takojnë shekullit të XVIII. Njëra është kompozuar në Itali, ndërsa tjetra në Francë.

Opera e kompozuar në Itali i takon një ndër kompozitorve me famë botërore si Antonio Vivaldi.

Libreti ështe shkruajtur nga Antonio Salvi. Ajo titullohet Skënderbeg. Opera është me 3 akte, është shfaqur në 22 Qershor 1718 në djepin e artit botëror në Firence të Italisë.

Rolin e Donikës e ofroi për publikun një nga zërat më të bukur të atij shekulli, Francesca Cuzzoni. Ndërsa rolin e Skënderbeut e ofroi Giovanni Battista Carboni.

Opera u luajt pikërisht në nder të inagurimit të një prej Teatrove më të famshëm të Firences, Teatrit të Pergolave.

Opera e dytë quhej Skanderbeg-tragjeditë. Ajo shtrihej në 5 akte. Libreti ishte shkruajtur nga Mote me muzikë të Rebek dhe Frankër.

Ngjarja zhvillohet në Turqi gjatë kohës kur Skënderbeu ishte peng në borrin e Sulltanit. Kjo Opera u shfaq për herë të parë në Paris në 27 Tetor 1735. Shfaqia u bë nën patronazhin e Akademisë Mbretërore të Muzikës së Francës.

Rolin e Skënderbeut e luajti artisti Tribu, kurse atë të Sulltan Muratit, artisti Shase.

Opera u luajt dy herë përgjatë mbretërimit të Luigjit XV. Teksti i Operas u botua në format të madh me 62 faqe dhe mbante shënimin “avec privilege du Roi” (me privilegjin e mbretit të Francës Luigji XV)

Këto Opera të mirënjohura në epokën që u krijuan dhe shumë vepra të tjera, artistike, piktura, libra historikë dhe letrare konfirmojnë jo vetëm famën e Heroit tonë Kombëtar por edhe adhurimin dhe vlerësimin që kishte bota përparimtare për figurën dhe rolin e tij/ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Operat botërore për Skënderbeun
Operat botërore për Skënderbeun
https://1.bp.blogspot.com/-YS05c2VYScY/WpSpGJdll7I/AAAAAAAACoA/qCNt5fFDfQwaXfZa55zp9BZOTkWTPIXWACLcBGAs/s640/Skenderbeu1.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-YS05c2VYScY/WpSpGJdll7I/AAAAAAAACoA/qCNt5fFDfQwaXfZa55zp9BZOTkWTPIXWACLcBGAs/s72-c/Skenderbeu1.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/operat-boterore-per-skenderbeun.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/operat-boterore-per-skenderbeun.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy