OVL-UCK-ja: Flamuri kuqezi është ai që na ka udhëhequr në luftë. Dita e pavarësisë, dita që...

OVL-UCK-ja: Flamuri kuq e zi eshte ai na ka udhëhequr në luftë. Pavaresia, dita që na bashkon e jo që na për përçanë

Pas ngjarjëve që kishin ndodhur ditë më parë kur qeveria e Kosovës kishte hequr dhunëshëm dhe natën Flamurin Kombëtar “Te Rrethi” në Prishtinë, Organizatat e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ka reaguar ndaj kësaj ngjarje duke kërkuar që të mos preket Flamuri Kombëtar.

Sipas OVL-UÇK, më e mira do të ishte që të vendosen dy flamujt e mos të nëpërkëmbej asnjeri prej tyre. Ata përkujtuan se Flamuri Kombëtar ka qenë në ball të luftës së tyre, luftë në të cilën morrën pjesë shqiptarët nga të gjitha trojet e Shqipërisë. Si më poshtë kemi publikuar reagimin e tyre të plotë :

Organizatat e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, me rastin e dhjetëvjetorit të pavarësinë së Kosovës, ia uron qytetarëve këtë ditë, për të cilën kemi arsye të festojmë.

Ngjarjet që janë duke ndodhur në këtë përvjetor të pavarësisë, duke i vendosur përballë flamurin kombëtar dhe flamurin shtetëror, kanë pasoja negative për shoqërinë tonë.

Pavarësia e Kosovës ka ardhur si rezultat i përpjekjeve të shumë gjeneratave e që u kurorëzua me luftën çlirimtare, luftë në të cilën morën pjesë shqiptarët nga të gjitha trojet e tyre. Ndërsa, flamuri kombëtar është pjesë e historisë dhe përpjekjeve tona, e që ishte edhe në ballë të luftës sonë çlirimtare dhe element i aktit të betimit të UÇK-së.

Jemi kundër heqjes së flamurit kombëtar por edhe kundër heqjes së atij shtetëror, dhe me këtë rast kërkojmë nga institucionet dhe partitë politike që të mos i nëpërkëmbin asnjërin nga këta flamuj, e aq më tepër që ata të zhvendosen natën.

Të nderuar qytetarë,

Pavarësia e Kosovës duhet të jetë dita që na bashkon dhe jo ditë që na për përçanë si shqiptarë./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: OVL-UCK-ja: Flamuri kuqezi është ai që na ka udhëhequr në luftë. Dita e pavarësisë, dita që...
OVL-UCK-ja: Flamuri kuqezi është ai që na ka udhëhequr në luftë. Dita e pavarësisë, dita që...
OVL-UCK-ja: Flamuri kuq e zi eshte ai na ka udhëhequr në luftë. Pavaresia, dita që na bashkon e jo që na për përçanë
https://4.bp.blogspot.com/-feMYR6SBNgI/WogpQ988iiI/AAAAAAAAS7A/LqekGRT52SUPquDCxuZVpf8KAd31rxcLQCLcBGAs/s640/auto_uck1518738031-640x573.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-feMYR6SBNgI/WogpQ988iiI/AAAAAAAAS7A/LqekGRT52SUPquDCxuZVpf8KAd31rxcLQCLcBGAs/s72-c/auto_uck1518738031-640x573.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/ovl-uck-ja-flamuri-kuqezi-eshte-ai-qe.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/ovl-uck-ja-flamuri-kuqezi-eshte-ai-qe.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy