Pakti detar/ Berisha: Marrëveshja ime me të Ramës ndryshon si nata me ditën

Ish-kryeministri Sali Berisha ka treguar ndryshimet që ka marrëveshja që ka bërë ai në vitin 2009 dhe marrëveshja që ka bërë Rama, për paktin detar, në emisionin Byro Politike në ABC News, të gazetares Juli Xhokaxhi.

Berisha: Mbështes çdo përpjekje dinjitoze për ndërtimin e marrëdhënieve miqësore me republiken heleknike. Është detyrë e qeverisë shqiptare për të punuar me durim për këto marrëdhënie. Keni dy muaj që nuk dëgjoni gjë tjetër veç ligji i luftës, ky është kurth i turpshëm. Ligji I luftës është atevizë e turpshme e qeverisë greke, për mua le ta mbajnë edhe për dy mijë vjet. Etërit e tyre e këta kanë kompleksin e etërve të tyre. E gjitha bëhet mbi një letër të vdekur që është ligji I luftës. Sepse traktati i miqësisë i ka dhënë zgjidhje.

Ska ndryshuar për faj të qeverisë greke. I gjithë pazari po bëhet që unë po të heq ligjin e luftës ti më lësho të tjerat. Ti marrim me radhë: po marrim varrezat. Ne trashëguam ndërtimin e tre varrezave nga, që nisi në Kosinë , një proces skandaloz. Në kishë ishte gjenerali grek, jashtë kishe morën fëmijë i thamë stop dhe u thamë se tre varre nuk mund të ketë. Në Këlcyrë mbajini, por unë duhet t’u them që aty do ndërtohet hidrocentrali.

Këta frikacakë primitivë për ligjin e luftës.

Vangjeli: Kur qeveria para jush firmosi për varrezat, a keni pasur ndonjë diskutim?

Berisha: Sa herë në takime kam ngritur çështjen çame

Marrëveshja e detit

Xhokaxhi: Ku qëndron ndryshimi mes marrëveshjes që bëtë ju dhe Ramës?

Berisha: Si nata me ditën. Çfarë thotë traktakti Montogomei, çështjet e kufirit zgjidhen me dy mënyra, bazuar në këtë metodë matje nuk i është dhënë një metër. Rama për hesap të një pale të tretë e çoi në kushtetuese.

Metoda e dytë që përdori Edi Rama është kjo që palët ulen dhe po e ndajmë në këtë mënyrë ti merr këtë unë atë, jo s’jam dakord, në këtë rast shkohet në gjykatë dhe gjykata ëprcakton, unë këtë nuk do ta bëja kurrë. Nuk i kam ik ndonjëherë përgjegjsisë, por që të thoja unë po marr këtë llokëm e ty po të lë këtë e bëri Edi Rama.

Marrëveshja është ajo që thotë Kocias, i cili s’mund të gënjejë parlamentin e vet.Edi Rama pranoi zgjidhjen me pazare dhe ky është akt antikombëtar.

Vangjeli: Marrëveshja juaj është antikushtetuese

Berisha: Gënjeshtër, Gjykata Kushtetuese gënjen.

Edi Rama i dha Greqisë të gjithë zonën e naftës dhe të gazit.

Është e turpshme që ne transparenca na vjen nga Athina dhe jo nga Tirana.Edi Rama ta ketë të qartë, të mos luajë me vendin se ajo marrëveshje nuk kalon. Do përdorim çdo mjet për të kundërshtuar marrëveshjen./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7975,Camëri,108,Editorial,1712,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2377,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Pakti detar/ Berisha: Marrëveshja ime me të Ramës ndryshon si nata me ditën
Pakti detar/ Berisha: Marrëveshja ime me të Ramës ndryshon si nata me ditën
Pakti detar/ Berisha: Marrëveshja ime me të Ramës ndryshon si nata me ditën
https://2.bp.blogspot.com/-paQZvBz3Mqw/WnLgpWSdZqI/AAAAAAAARAs/Q0xthahcusgAAJsFJnEjMqkla2dpC3GYgCLcBGAs/s640/berisha1-696x332.png
https://2.bp.blogspot.com/-paQZvBz3Mqw/WnLgpWSdZqI/AAAAAAAARAs/Q0xthahcusgAAJsFJnEjMqkla2dpC3GYgCLcBGAs/s72-c/berisha1-696x332.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/pakti-detar-berisha-marreveshja-ime-me.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/pakti-detar-berisha-marreveshja-ime-me.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy