Parku i Përmetit merr emrin e historianit të madh arvanitas Aristidh Kola

Një pllakë mermeri në të cilën është gdhendur portreti i historianit arvanitas Aristidh Kola është vendosur në parkun kryesor të qytetit të Përmetit.

Aristidh Kola lindi në Kaskaveli të Thivës ne Greqinë Qendrore, zonë e cila banohet kryesisht nga arvanitas. Aristidhi, si edhe mijëra e mijëra bashkëkombas të tij, u edukuan me frymën e dashurisë për traditat e të parëve, që trashëgoi kjo pjesë e popullatës shumëkombëshe e Greqisë së sotme.

Ai studioi për jurisprudencë në Athinë dhe pas mbarimit të universitetit, për shumë kohë iu përkushtua traditave kombëtare të arvanitasve në Greqi.

Vepra e tij kryesore, “Arvanitasit dhe origjina e grekëve”, bëri një jehonë të gjerë në botën arvanitase; njohu 9 botime brenda dhjetë vjetëve. Kola botoi revistën “Besa”, si dhe revistën tjetër “Arvanon”. Këto revista pasqyronin jetën dhe traditat e botës arvanitase./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Parku i Përmetit merr emrin e historianit të madh arvanitas Aristidh Kola
Parku i Përmetit merr emrin e historianit të madh arvanitas Aristidh Kola
Parku i Përmetit merr emrin e historianit të madh arvanitas Aristidh Kola
https://2.bp.blogspot.com/-RuOLkOcQBGY/WncWowvqvFI/AAAAAAAARaY/7vlEbOUecTcsiqQi1DC0QVz2c8MAaSKEQCLcBGAs/s640/ca409346f8aaee5223fd8810a0c7f3b8_L.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-RuOLkOcQBGY/WncWowvqvFI/AAAAAAAARaY/7vlEbOUecTcsiqQi1DC0QVz2c8MAaSKEQCLcBGAs/s72-c/ca409346f8aaee5223fd8810a0c7f3b8_L.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/parku-i-permetit-merr-emrin-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/parku-i-permetit-merr-emrin-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy