Pas shum sharjeve dhe ofendimeve, shqiptari Ermal Meta nuk përjashtohet nga Sanremo (VIDEO)

Kënga "Nuk më keni bërë asgjë" e kantuatorit shqiptar Ermal Meta, në duet me këngëtarin italian Fabrizo Moro do të vazhdojë garën për në Festivalin e Sanremos 2018.

Pas akuzave të plagjiaturës e pezullimit të përformimit të tyre në natën e dytë të këtij Festivali, Radio Televizoni Publik Italian në një konferencë për shtyp ka bërë publik vendimin e zyrës së tij ligjore.

"Pas vlerësimeve të duhura, zyra ligjore  e RAI -it vendos se kënga "Nuk më keni bërë asgjë" nuk duhet të eleminohet nga Sanremo 2018, pasi ajo është në përputhje me risitë e kërkuara nga rregullorja. 

Kjo këngë përmban pjesë nga kënga "Heshtja" e prezantuar në kategorinë e Sanremo 2016 por janë më pak se një e treta e saj, duke mos ndikuar në risinë e kësaj kënge. Për më tepër këto dy këngë kanë  kohë, tekst, e melodi të ndryshme. 

Pjesa e këngës që supozohet të jetë një plagjaturë  është 1 minutë e 3 sekonda e nuk përbën një të tretën e këngës që zgjat 3 minuta e 24 sekonda.

Pra në përfundim, të dy këngët dhe pse kanë ngjashëmri nuk janë e njëjta këngë dhe "Nuk më keni bërë asgjë" konsiderohet një këngë e re e mbetet në garën e Sanremos 2018,"- shkruan dokumenti zyrtar i RAI-it.

Kënga "Nuk më keni bërë asgjë" konsiderohet si një nga pretendentët kryesorë për fitimin e Festivalit të muzikës Italiane.

Pas vendimit të djeshëm për pezullimin e performimit të kësaj kënge në natën e dytë të Sanremos 2018 , dy këngëtarët Ermal Meta e Fabrioz Moro, me një komunikim të përbashkët në rrejtet sociale janë shprehur të keqardhur për gjithçka po ndodhte.

"Nuk kemi ardhur në Sanremo për t'u talluar me njerëzit, por për t'i përqafuar ata. E gjtiha kjo është absurde. Kënga jonë tregon një gjëndje shpritërore të të gjithëve e është një këngë që flet për paqen"- shkruajnë ata mes të tjerash./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7975,Camëri,108,Editorial,1712,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2377,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Pas shum sharjeve dhe ofendimeve, shqiptari Ermal Meta nuk përjashtohet nga Sanremo (VIDEO)
Pas shum sharjeve dhe ofendimeve, shqiptari Ermal Meta nuk përjashtohet nga Sanremo (VIDEO)
https://1.bp.blogspot.com/-KWsXDD_s4z4/WnxmvggXs9I/AAAAAAAAR8U/NnM4GoiT4Ygep9jyeqxX5dSwQ4Btap2GQCLcBGAs/s320/1517988925867.jpg--festival_di_sanremo__ermal_meta_e_fabrizio_moro_a_rischio_squalifica.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-KWsXDD_s4z4/WnxmvggXs9I/AAAAAAAAR8U/NnM4GoiT4Ygep9jyeqxX5dSwQ4Btap2GQCLcBGAs/s72-c/1517988925867.jpg--festival_di_sanremo__ermal_meta_e_fabrizio_moro_a_rischio_squalifica.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/pas-shum-sharjeve-dhe-ofendimeve.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/pas-shum-sharjeve-dhe-ofendimeve.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy