Pezullimi nga Sanremo, reagon Ermal Meta: E vërteta e plagjiaturës

Ermal Meta ka reaguar në Facebook, pas pezullimit të tij dhe të Fabrizio Moro-s nga festivali i Sanremos, me dyshimin se kënga e tyre është e kopjuar.

Meta ka sqaruar se nuk bëhet fjalë për një plagjiaturë, por se një pjesë e këngës është përdorur nga një tekst i shkruar tre vite më parë nga autori i së njëjtës këngë, në marrëveshje me të.

Sipas rregullave të Sanremos, asnjë kënge nuk i lejohet të përdorë më shumë se 30% të një teksti tjetër, por sipas ekspertëve kënga e Metës nuk e kalon këtë limit.

Reagimi i plotë i Metës:

“Kemi dëgjuar të flasim për plagjiaturën e këngës tonë në Sanremo dhe thelbi i mosmarrëveshjes është një këngë e shkruar nga Andrea Febo (bashkëpunëtor historik i Fabrizio-s) që u paraqit në përzgjedhjet e Sanremos së të rinjve 3 vjet më parë, e cila nuk u përzgjodh dhe nuk u komercializua KURRË.

Fabrizio, unë dhe Andrea kemi mbajtur një pjesë të asaj kënge për të mos sakrifikuar diçka të bukur (gjë të cilën e kemi rrëfyer në mjaft intervista) dhe që të tre së bashku kemi shkruar një këngë të RE me një kuptim krejt ndryshe.

Plagjiaturë do të thotë të kopjosh, por është ABSURDE dhe QESHARAKE duke patur parasysh se Andrea Febo e ka shkruar me mua dhe Fabrizio-n ‘Nuk më keni bërë asgjë’

Nga ana tjetër që të tre jemi autorë prej shumë vitesh dhe kemi shkruar shumë këngë duke kontribuar në mjaft suksese se për veten ashtu edhe për të tjerët.

Kush na njeh e di.

Kur vendosëm të rrëfenim një gjende shpirtërore të përgjithshme me këtë këngë nuk e bëmë për t’u prezantuar në festival, por për të folur për paqen. Na vjen shumë keq për atë që po ndodh sepse nuk kemi ardhur në festival për t’u tallur me njerëzit, për t’i përqafuar ata. Jemi të sigurt se gjithçka do të rregullohet shpejt. Një përqafim, Ermal”./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Pezullimi nga Sanremo, reagon Ermal Meta: E vërteta e plagjiaturës
Pezullimi nga Sanremo, reagon Ermal Meta: E vërteta e plagjiaturës
https://3.bp.blogspot.com/-f_1Ggjwh598/WnwToycpmOI/AAAAAAAAR7k/eYLuueUC8JsML55oRrUtYWXw_ypYmTQmACLcBGAs/s640/185710453-d5a1da47-b29b-47dc-bbcd-19ffb1c607f8-905x395.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-f_1Ggjwh598/WnwToycpmOI/AAAAAAAAR7k/eYLuueUC8JsML55oRrUtYWXw_ypYmTQmACLcBGAs/s72-c/185710453-d5a1da47-b29b-47dc-bbcd-19ffb1c607f8-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/pezullimi-nga-sanremo-reagon-ermal-meta.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/pezullimi-nga-sanremo-reagon-ermal-meta.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy