Pranimi i emrit Gorna Makedonija, vetëvrasës për shqiptarët

Emërtimi i vendit Gornamakedonija, pa te drejte te përkthimit, pasi kështu do të quhet edhe në gjuhet e botës (kurthe serbo-greke- maqedonase, propozim i Kociasit) është shkatërrimtar për shqiptarët. Ky është një term që forcon unitarizmin dhe sovranitetin e maqedonasve në shtet, duke e përjashtuar gjuhën shqipe nga Tabela e Gjuhëve zyrtare në OKB.

Sipas David Wels, shtet unitarist mund të jetë një shtet që ka nën 5% të etnikumit tjetër.

Maqedonia është shtet multietnik dhe multikulturor. Multietniciteti dhe multikultura duhet të shprehet edhe me emrin e shtetit.

Shembull i mire është Kanada anglofone dhe Kanada frankofone.

Emri dhe simboli i përbashkët-jo ekskluziv; gjëthi i rrapit në flamur i ka përfaqësuar të dy kombet me emërtimin Kanada.

Maqedonasit le të zbresin nga retë e hegjemonizmit dhe ekskluzivitetit, dhe bashkë me shqiptarët le të vendosin për emrin. Le të mbështeten vetëm tek shqiptarët (gjashtë milionë) se vetëm ata nuk duan ti asimilojnë.

Le ta dinë ndërkombëtarët dhe maqedonasit se nuk do ta kenë përgjithmonë Ramën, Thaçin (e Kosovës) dhe Ali Ahmetin. Nuk mashtrohet arusha me kulaç.

Psh. Edhe në ’91, kundër dëshirës së shqiptarëve u miratua Kushtetuta, emri, referendumi, flamuri… por, koha i ndryshoi të gjitha./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7901,Camëri,108,Editorial,1685,Ekonomi,413,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2353,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1767,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Pranimi i emrit Gorna Makedonija, vetëvrasës për shqiptarët
Pranimi i emrit Gorna Makedonija, vetëvrasës për shqiptarët
https://3.bp.blogspot.com/-xc3_QI31u88/Wn66eazswZI/AAAAAAAASMk/O7QoZkW3X3sSDxM2Fkz994gL245OUXrnACLcBGAs/s640/Protesta-ne-Maqedoni-1.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-xc3_QI31u88/Wn66eazswZI/AAAAAAAASMk/O7QoZkW3X3sSDxM2Fkz994gL245OUXrnACLcBGAs/s72-c/Protesta-ne-Maqedoni-1.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/pranimi-i-emrit-gorna-makedonija.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/pranimi-i-emrit-gorna-makedonija.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy