Premtimi i qeverisë për ishull mbi lumin Osum, dhe projekti që ka mbetur vetëm në letër

Mimoza Picari/ Afro 3 vjet me parë në Janar të vitit 2015 zv Kryeministri Niko Peleshi dhe vetë Kryeministri Edi Rama do të habisnin këdo me shpalljen e një projekti ambicioz që parashikonte ndërtimin e një ishulli mbi lumin e Osum afro 40 ha. Listës së ishujve në det dhe liqen do t’i shtohej dhe një ishull i ri, ai mbi Lumin Osum, e padëgjuar me parë në Shqipëri.

Janar 2015. Niko Peleshi: “ Ka nje Vendim qeverie për të kthyer lumin e Osumit në një lumë me të vërtetë urban të displinuar dhe të hijshëm. Projekti që do shpallent pas një konkursi ndërkombëtar është ndërtimi i një iushulli në qendër të lumit të Osumit. Një ishull që mund të akomodojë struktura që do t’i rrisin vlerat qytetit të Beratit”.

“UNLAB, OPENFABRIC, CoRDA ” u shpall studioja fituese për projektin e ishullit të lumit Osum. Konkursi u shpall nga vetë kryeministri Edi Rama dhe në të morën pjesë 12 studio ndërkombëtare. Rama tha 3 vjet më parë, se ndërtimi i ishullit nuk ka të bëjë vetëm me zbukurimin e qytetit, por me përmirësimin e infrastrukturës dhe nivelit të jetesës në këtë qytet.

Ishulli tha ai shtrihet në zonën midis dy lagjeve muzeale, Mangalemit e Goricës, që ndahen nga njëra tjetra prej lumit Osum, për tu shndërruar kështu në atraksionin e ri turistik të Beratit.

Dritare.net informon se ka qenë i vështirë ndërtimi i ksëtij ishulli dhe zhvillimi i mëtejshëm i ideve kreative të qeverisë, pasi prurjet e Osumit kanë përmbytur, të paktën për momentin, jo vetëm ketë ide futuriste, por edhe zonat përreth.

Pushtetit vendor dhe qeverisë do t’i duhej punë me projekte konkrete thuajsë në cdo dimër pasues pas atij të 2015-ës, për të zbrapsur përmbytjet e Osumit dhë për ta disiplinuar atë në shtratin e tij.

Së fundi në Berat në mbledhjen e qeverisë, para dhe pas saj, nuk foli askush për ishullin që humbi pa u ndërtuar ende, as për projektin fitues as për koston e tij, por u pa e arsyeshme që të vihen në jetë projekte më serioze si ai i pyllëzimit; “Rrëmbe një lopatë dhe mbill një pemë”, do të ishte një projekt me serioz për Kryeministrin, i cili vendosi të bëjë këtë gjatë vizitës në Berat buzë lumit Osum.

Z.Rama mbolli një ndër 450 pemët që janë parashikaur të mbillen anës lumit Osum. Ai tha se Berati ka përfituar 235 projekte duke vecuar rrugën Berat- Elbasan, Cërrik- Belsh, Ura Vajgurore- Kucovë, mbyllja e guroroeve në Malin e Tomorrit etj.

Sepse për të shkuar në ishull duhet një rrugë dhe sic tha Kryemninistri Edi Rama, që të shkoje në Berat duhet të mendoheshe 7 herë dhe duhet të merrje përsipër edhe koston për gjithë organet e brendshme nga tundjet e makinës. Ndaj më mirë një rrugë e qetë se një ishull mbi një lumë që përmbyt jo vetëm zonat përreth, por edhe projekte të tilla aksidentale./Dritare.net/ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9266,Camëri,117,Editorial,2032,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,288,Kosovë,2690,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Premtimi i qeverisë për ishull mbi lumin Osum, dhe projekti që ka mbetur vetëm në letër
Premtimi i qeverisë për ishull mbi lumin Osum, dhe projekti që ka mbetur vetëm në letër
Premtimi i Ramës për ishull mbi lumin Osum, dhe projekti që ka mbetur vetëm në letër
https://2.bp.blogspot.com/-Iw-a7a3dFU0/WpW_GAuF5UI/AAAAAAAATpY/7-rmfhF2cUEsGufwuv_yOvzgRXg0gEkUQCLcBGAs/s640/projektet-per-ishullin-e-osumit-09.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-Iw-a7a3dFU0/WpW_GAuF5UI/AAAAAAAATpY/7-rmfhF2cUEsGufwuv_yOvzgRXg0gEkUQCLcBGAs/s72-c/projektet-per-ishullin-e-osumit-09.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/premtimi-i-qeverise-per-ishull-mbi.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/premtimi-i-qeverise-per-ishull-mbi.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy