Presidenti Bill Clinton mesazh fantastik për 10-vjetorin e Pavarësisë se Kosovës

Ish presidenti i SHBA-ve si dhe një ndër përkrahësit më të mëdhenj të Kosovws Bill Clinton, në urimin e tij për 10-vjetorin e pavarësisë së Kosovës ka rrëfyer për ngjarje të cilat i ka përjetuar në Kosovë, por edhe ka thënë se paqja në Kosovë është shenjë shprese për të gjithë shoqëritë në botë.

Ai po ashtu ka thënë se mbështet ambiciet e Kosovës për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian, NATO-n, shkruan Zëri.info.

Më poshtë lexoni shkrimin e plotë të Bill Clinton për Kosovën:

Kosova meriton urimet tona dhe mbështetjen e vazhdueshme

Nëntëmbëdhjetë vjet më parë, Forcat Aleate të Operacionit të NATO-s përfunduan një spastrim të përgjakshëm etnik në Kosovë, të udhëhequr nga diktatori Sllobodan Millosheviç, i cili deri atëherë kishte vrarë më shumë se dymbëdhjetë mijë vetë dhe zhvendos më shumë se një milion kosovarë. Ndërsa konflikti u mbyll dhe refugjatët filluan të ktheheshin në qytetet dhe fshatrat e tyre, unë shkova në Kosovë për të falënderuar forcat amerikane dhe për të takuar udhëheqësit lokalë.

Kam vizituar gjithashtu një shkollë fillore në Ferizaj. Unë thashë se prindërit dhe fëmijët u mblodhën aty, ndërsa miqtë dhe aleatët e tyre në NATO kishin fituar luftën për t’i lejuar ata të ktheheshin në shtëpitë e tyre, vetëm ata mund të fitonin paqen. E dija se ato ishin mjaft të forta për të rindërtuar jetën e tyre, por rindërtimi i shoqërisë së tyre do të ishte më i vështirë për të ndërtuar një komb të ri, që ish-antagonistët të punonin së bashku, të gjenin njerëzimin e tyre të përbashkët dhe të ndanin ëndrrat mes dallimeve dhe ankesave të tyre.

Presidenti Bill Clinton mesazh për 10-vjetorin e Pavarësisë se Kosovës

Sot, njerëzit krenarë të Kosovës meritojnë përgëzimet tona dhe mbështetjen e vazhdueshme. Pikërisht dhjetë vjet që nga pavarësia e tyre, ne i festojmë arritjet e tyre: realizimin e zgjedhjeve të drejta dhe të besueshme, forcimin e gjyqësorit dhe vendosjen e bazës për një ekonomi tërheqëse për investitorët ndërkombëtarë. Paqja e qëndrueshme në Kosovë mbetet një shenjë shprese për të gjitha shoqëritë e kaluara nëpër botë.

Për të mbajtur dhe ndërtuar mbi këto fitime të fituara, udhëheqësit modernë të Kosovës duhet të vazhdojnë të punojnë për t’i vënë pas vetes të kaluarën dhe për të vënë interesin kombëtar përpara fitimit personal. Sigurimi i stabilitetit të ardhshëm dhe rritja më gjithëpërfshirëse kërkon që Qeveria e Kosovës të punojë edhe më shumë për të fituar besimin e të gjithë popullit të saj dhe për të mbështetur sundimin e ligjit, duke përfshirë punën e Dhomave Speciale – gjykatat e ngritura për të adresuar krimet e kryera pas pushtimi përfundoi. Është jetësore që Kosova të vazhdojë të kërkojë drejtësi, të refuzojë përpjekjet për të penguar procesin e duhur dhe të vërë në gjyq të gjithë të akuzuarin me dëshmi të besueshme për kryerjen e krimeve të luftës, pavarësisht nga përkatësia etnike ose kombësia.

Demokracia reale është shumë më tepër sesa sundimi i shumicës; gjithashtu kërkon mbrojtjen e të drejtave të pakicave, të drejtave individuale, një angazhim të sinqertë ndaj një shoqërie gjithëpërfshirëse, vendimmarrjes së përbashkët dhe sundimit të ligjit. Kjo përfshin mbrojtjen e të drejtave të pakicave në Kosovë, përfshirë serbët. Kjo është veçanërisht e rëndësishme në vazhdën e vrasjes së Oliver Ivanoviçit, i cili ishte një forcë për pajtim.

Ky përvjetor dhjetëvjeçar na kujton edhe përgjegjësinë tonë kolektive për të qenë partnerë të ngushtë në të ardhmen e Kosovës. Është koha e gjatë për të gjithë kombet të pranojnë sovranitetin dhe anëtarësimin e Kosovës në Kombet e Bashkuara. Unë mbështes ambiciet e Kosovës për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian, NATO-n dhe OECD-në.

Dhe ashtu siç i përgëzojmë liderët e Kosovës për të çrrënjosur korrupsionin, po ashtu duhet që miqtë e Kosovës të pranojnë se kapërcimi i korrupsionit është një proces afatgjatë që varet nga derdhja e zakoneve të këqija dhe largimi i ndikimeve të këqija – një proces që ka më shumë gjasa të ndodhë nëse mbështetet nga komuniteti ndërkombëtar sesa i ndëshkuar prej tij.

Ne gjithashtu duhet të mbështesim udhëheqësit në Kosovë dhe Serbi në përpjekjet e tyre për të negociuar një të ardhme “të gjallë dhe të lenë” që lejon që të dy popujt e tyre ta bëjnë historinë e tyre prapa tyre. Dhe, ndoshta më e rëndësishmja, ne duhet të ndihmojmë për të zgjeruar mundësitë ekonomike dhe mobilitetin social për të gjitha familjet në Kosovë.

Ata fëmijë që takova në shkollën fillore në vitin 1999 janë rritur tani, duke marrë përgjegjësi për familjet e tyre dhe për të ardhmen e vendit. Për një dekadë, qytetarët e Kosovës kanë mbledhur guximin dhe vizionin për të mbajtur anijet e tyre të lundrimit të shtetit.

Shpresoj që në dhjetë vitet e ardhshme, të gjithë qytetarët e Kosovës dhe të gjithë ne në mbarë botën të cilët dëshirojnë mirë, do të punojnë edhe më shumë për të ruajtur dhe forcuar paqen, për të zgjeruar mundësitë ekonomike dhe për të provuar njëri-tjetrin çdo ditë që bashkëpunimi jep dividendë shumë më të madh sesa konflikti./ZgjohuShqiptar.info


KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Presidenti Bill Clinton mesazh fantastik për 10-vjetorin e Pavarësisë se Kosovës
Presidenti Bill Clinton mesazh fantastik për 10-vjetorin e Pavarësisë se Kosovës
Presidenti Bill Clinton mesazh fantastik për 10-vjetorin e Pavarësisë se Kosovës
https://2.bp.blogspot.com/-Klj8H9_dcrE/WofzpW2o6ZI/AAAAAAAAS6c/x71VEcS5g10GKfF-qWzo1I86JKzgUumzgCLcBGAs/s640/auto_bill1518817121-640x359.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-Klj8H9_dcrE/WofzpW2o6ZI/AAAAAAAAS6c/x71VEcS5g10GKfF-qWzo1I86JKzgUumzgCLcBGAs/s72-c/auto_bill1518817121-640x359.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/presidenti-bill-clinton-mesazh.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/presidenti-bill-clinton-mesazh.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy