Prifti deklaratë për ndarjen e Kosovës: Të gjithë do humbasin

Igumeni i Manastirit të Deçanit, Sava Janjiç, ka kundërshtuar idenë e ndarjes së Kosovës duke thënë se nëse do të realizohej diçka e tillë të gjithë do të ishin humbës.

“Nëse ka një zgjidhje për statusin e Kosovës, sigurisht se ajo nuk është ndarja. Të gjithë e dimë se shumica e serbëve nuk jetojnë në veri të Kosovës, por në pjesën jugore të Kosovës, e cila është kryesisht e banuar nga shqiptarët. Atje janë edhe faltoret më të rëndësishme ortodokse serbe. Kisha Serbe kundërshtoi vazhdimisht ndryshimin e kufijve të pranuar ndërkombëtarisht të Serbisë”, tha Janjiq.

Sipas tij, ndarja e Kosovës do të hapte kutinë e Pandorës dhe do të nxiste një efekt domino në të gjithë Ballkanin, me pasoja të tmerrshme për të gjithë … “Në vend të lojës me jetën e dhjetëra mijëra njerëzve të pafajshëm, zgjidhja për problemet aktuale në Kosovë duhet të kërkohet në dialog dhe në bazë të së drejtës ndërkombëtare, të inkurajohet bashkëpunimi, pajtimi dhe respektimi i të drejtave të njeriut dhe trashëgimisë …”

“Në skenarin e ndarjes të gjithë do të humbasin, kurse përfitimet do të ishin të mjerueshme”, tha Janjiq.

Edhe gazetari serb, ish drejtori i Radio Beogradit, Milivoje Mihajloviq, e quan të pakuptimtë dhe të rrezikshëm propozimi për ndarjen e Kosovës.

Ai thotë se kjo është një rrezik, që do mund të çojë në luftëra të reja.

“Mendoj se zgjidhja duhet të kërkohet në ridizjnimin e këtyre kufijve, kjo është një mënyrë për t’i afruar dy popujt, kjo nuk mund të zgjidhet me ndonjë deklaratë”, shton ai.

“Ndarja e Kosovës nuk është një rrugë e mirë, është e pakuptimtë”, thotë Mihajloviq, duke shtuar se ky ishte modeli i dy Gjermanive./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Prifti deklaratë për ndarjen e Kosovës: Të gjithë do humbasin
Prifti deklaratë për ndarjen e Kosovës: Të gjithë do humbasin
https://2.bp.blogspot.com/-X3Wrhzbcomg/WotjY8LuXBI/AAAAAAAACNA/_rym4kFSFuofm0JgcukUsxjJ_ir9x4y4gCLcBGAs/s640/Screenshot_17-9.png.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-X3Wrhzbcomg/WotjY8LuXBI/AAAAAAAACNA/_rym4kFSFuofm0JgcukUsxjJ_ir9x4y4gCLcBGAs/s72-c/Screenshot_17-9.png.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/prifti-deklarate-per-ndarjen-e-kosoves.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/prifti-deklarate-per-ndarjen-e-kosoves.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy