Prishtina bllokon heqjen e doganave me Shqipërinë. Ambasadori i Kosovës: Nuk është momenti i duhur

Ambasadori i Kosovës në Tiranë, Sylë Ukshini është kundër propozimit të Kryeministrit Edi Rama për President të Përbashkët mes Shqipërisë dhe Kosovës. Një javë më parë në parlamentin e Kosovës në 10 vjetorin e pavarësisë, Rama hodhi idenë e një presidenti të përbashkët. Ndërkohë këtë të hënë në një intervistë për ‘Tema Tv’, Ambasadori Syl Ukshini u shpreh se Shqipëria e ka njohur Kosovën me flamurin e saj.

Ukshini ka folur edhe për shqetësimin e bizneseve në dogana. Ai thotë se Bizneset e Kosovës ankohen për veprimet burokratike. Ai shprehet se dy vendet kanë vullnet politik por se kjo nuk është e mjaftueshme

I pyetur në lidhje me deklaratën e Ministrit për Diasporën Pandeli Majko në një intervistë për zërin e Amerikës ku thoshte se Shqipëria e ka bërë punën e sajë dhe se presin nga Kosova e cila është e ndikuar nga interesat e bizneseve Ambasadori ka këtë përgjigje.

“Unë pëfaqësoj në radhë të parë interesat e shtetit të Kosovës dhe biznesit të Kosovës dhe nga bisedat që kam pas ata kanë shumë vërejtje që ndoshta Majko nuk i di. Por këtu nuk është momenti që duhet të bëjmë më shumë garë kush ka më shumë të vërejtje”, ka deklaruar Ukshini

Ndërkohë ambasadori shprehet se nuk është momenti i duhur për heqjen e doganave mes dy vendeve, duke konfirmuar për herë të parë publikisht se është Prishtina që po e bllokon këtë proces.

Ukshini thotë se së shpejti do të organizojnë një forum biznesi ku do të marrin në konsideratë të gjitha ankesat e bizneseve për t’i referuar në mbledhjen e ardhshme të qeverisë./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7893,Camëri,108,Editorial,1681,Ekonomi,412,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2349,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1765,Reportazh,152,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,492,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Prishtina bllokon heqjen e doganave me Shqipërinë. Ambasadori i Kosovës: Nuk është momenti i duhur
Prishtina bllokon heqjen e doganave me Shqipërinë. Ambasadori i Kosovës: Nuk është momenti i duhur
Prishtina bllokon heqjen e doganave me Shqipërinë. Ambasadori i Kosovës: Nuk është momenti i duhur
https://2.bp.blogspot.com/-FU-P7zhbyr0/WpYB6IAOfFI/AAAAAAAACuI/_ZKXEvMHu0gIAIwGkjyEY5oui3-I1St2ACLcBGAs/s640/ambasadori-300x300.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-FU-P7zhbyr0/WpYB6IAOfFI/AAAAAAAACuI/_ZKXEvMHu0gIAIwGkjyEY5oui3-I1St2ACLcBGAs/s72-c/ambasadori-300x300.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/prishtina-bllokon-heqjen-e-doganave-me_28.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/prishtina-bllokon-heqjen-e-doganave-me_28.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy