Profesori grek pas intervistës së Ramës: Për çamët s’ka të drejta pronësore

Pas intervistës së kryeminisrit shqiptar Edi Rama në gazetën Ta Nea, seksioni grek i CNN risolli në vëmendje një analizë të profesorit të Studimeve Ballkanike, Sllave dhe Lindore në Universitetin e Maqedonisë, Konstantinos Tsitselikis, botuar në 2016.

Tsitselikis flet për çështjen çame.

Lidhur me qëndrimin e Greqisë dhe Ministrisë së Jashtme greke, ai thotë se “fillimisht duhet të jetë e qartë se për çamët nuk ka të drejta pronësore”.

“Por pala greke mund të administrojë politikisht njohjen e këtyre ngjarjeve. Duhet të ulet për të diskutuar dhe ta mbyllë çështjen. Duhet të kemi një debat të hapur dhe të ecim përpara. Sa më shumë e fsheh një çështje nën rrogoz, aq më shumë i jep të drejtë palës tjetër. Gabimisht i jepet e drejta palës tjetër të maksimizojë këtë si kauzë bisedimesh”-thotë akademiku.

Në intervistën për Ta Nea, Rama i quajti çamët “shtetas shqiptar që kanë të drejta”, frazë e cila ishte zgjedhur edhe si titull i kopertinës nga gazeta e njohur greke./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7989,Camëri,109,Editorial,1717,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1294,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Profesori grek pas intervistës së Ramës: Për çamët s’ka të drejta pronësore
Profesori grek pas intervistës së Ramës: Për çamët s’ka të drejta pronësore
https://1.bp.blogspot.com/-jbk8avpsbwA/WnwUE3PQYsI/AAAAAAAAR7w/aXqzU0HH_K4Q9rJUwiS68WB-F4-aTcu5ACLcBGAs/s640/maxresdefault-1-2-905x395.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-jbk8avpsbwA/WnwUE3PQYsI/AAAAAAAAR7w/aXqzU0HH_K4Q9rJUwiS68WB-F4-aTcu5ACLcBGAs/s72-c/maxresdefault-1-2-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/profesori-grek-pas-intervistes-se-rames.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/profesori-grek-pas-intervistes-se-rames.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy