Propaganda e dështuar e Serbisë kundër pavarësisë së Kosovës

“Propagandat diplomatike që vijnë në kuadër të politikës së jashtme të Serbisë, të sponsorizuara nga Rusia kanë vetëm një qëllim, parandalimin e njohjeve të reja për shtetin e Kosovës dhe kjo më së miri arrihet duke shfrytëzuar personalitete të shteteve aleate të Kosovës”, thotë për “Bota sot”, njohësi i marrëdhënieve ndërkombëtare, Adlum Ramadani.

Në prag të dhjetëvjetorit të Pavarësisë, shtetit serb ka nisur dy beteja të fuqishme që kanë për qëllim minimin e shtetësisë së Kosovës.

Njëra prej këtyre betejave është ajo për shkëmbim të territoresh në mes së dyja vendeve. Zyrtarët serb, ka vite që në qarqe ndërkombëtare po e kërkojnë pjesën veriore të vendit në këmbim që Kosova të marrë Komunën e Preshevës dhe disa pjesë tjera të këtij rajoni.

Kurse, beteja tjetër e këtij shteti, është ajo përmes përhapjes së propagandës kundër pavarësisë së Kosovës, përmes mediave serbe që janë vegla të Qeverisë dhe të presidentit , Aleksandër Vuçiq.

Gjatë këtij muaji, këto mediume kanë nisur një propagandë ndaj Kosovës përmes intervistimit të njerëzve ndërkombëtare që ndajnë mendime të njëjta me Beogradin sa i përket intervenimit të NATO-s kundër regjimit të Millosheviqit dhe njohjes së pavarësisë së Kosovës nga shumica e shteteve të botës.

Një intervistë të tillë, mediumet serbe e kanë bërë me zëvendës-kancelarin e Austrisë, Heinz-Christian Strache që sipas shumë politikanëve perëndimor ai është një dorë e zgjatur e presidentit të Rusisë Vladimir Putinit.

Ky zëvendës-kancelar, ka thënë se Kosova është pjesë e Serbisë.

Deputetët i Lëvizjes Vetëvendosje, Ali Lajçi duke folur për çështjen në fjalë tha se ai nuk sheh rrezik se shteti austriak ka ndërruar qëndrim ndaj Kosovës.

(Tekstin e plotë mund ta lexoni të Mërkurën në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot”)/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Propaganda e dështuar e Serbisë kundër pavarësisë së Kosovës
Propaganda e dështuar e Serbisë kundër pavarësisë së Kosovës
https://1.bp.blogspot.com/-OGYibaGEqf8/WoOB7WcjQcI/AAAAAAAABr4/ETBqM4T_fYMrO_r89HX-mDwXF9rbCv3-QCLcBGAs/s640/auto_njohjet1518547194.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-OGYibaGEqf8/WoOB7WcjQcI/AAAAAAAABr4/ETBqM4T_fYMrO_r89HX-mDwXF9rbCv3-QCLcBGAs/s72-c/auto_njohjet1518547194.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/propaganda-e-deshtuar-e-serbise-kunder.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/propaganda-e-deshtuar-e-serbise-kunder.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy