Qeveria e Ramushit, njësoj si ajo e Sllobos...

Flamuri, metamorfoza shqiptare në 100 vjet

105 vjet më parë, në Nëntor 1912 Isa Boletini dhe luftëtarët e tjerë të Kosovës, udhëtuan për ditë me radhë për të qenë të gjithë bashkë në ngritjen e Flamurit dhe shpalljen e pavarësisë së gjithë trevave shqiptare.

20 vjet më parë, komandanti legjendar Adem Jashari, dhe mijëra burra e gra, djem dhe vajza nga gjitha viset shqiptare dhe diaspora, nisën luftën për çlirimin e Kosovës të veshur me flamurin kuq e zi.

6 vjet më parë, qindra shqiptarë të Kosovës u nisën me kuaj drejt Vlorës në një udhëtim të ngjashëm me atë të Isa Boletinit. 4 vjet më parë, djemtë e kombëtares sonë të përbashkët, u përleshen në mes të Beogradit me huliganët që donin të dhunonin flamurin tonë.

Një ditë më parë, qeveria shqiptare në Prishtinë, largon dhunshëm flamurin shqiptar nga një prej pikave dominuese të qytetit.

Kjo pra është metamorfoza jonë në një shekull. Nga lufta për flamur, te përbuzja e tij. Ky është një cenim i identitetit kombëtar të cilin shqiptarët e Kosovës e kanë përjetuar veç në kohën e Sllobodanit dhe me herët nën pushtimin e sulltaneve turq.

TURP!

Qeveria dhe autoritetet në Prishtinë duhet të sqarojnë këtë akt të pashembullt, të denjë vetëm për diktaturën e Kim Jong në Korenë e Veriut. Prishtina duhet të distancohet nga ky akt, të kërkojë ndjesë dhe ta riparojë menjëherë këtë fyerje të simboleve kombëtare.
Paradoksi është se flamuri hiqet nga ata që dikur e kishin atë në gji kur luftonin kundër serbit.
Kosova ka një flamur shtetëror për të cilin populli nuk është dakord. Por qeveria nuk ka të drejtë tu dhunojë shqiptarëve flamurin e kombit të tyre të përbashkët.

Nëse në një tokë shqiptare nuk lejohet flamuri shqiptar, nuk është çudi që nesër të vihet një flamur tjetër.
Ka ikur njëherë e mirë koha e atyre që bëjnë tregti flamujsh. Ka ikur koha e atyre që duan të mbjellin sërish përçarje mes shqiptarëve./Nga Arben Vata/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11565,Camëri,133,Editorial,2633,Ekonomi,718,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1836,Iliridë,381,Kosovë,3535,Kulture,929,Luginë,78,Moti,2,Politik,2338,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,683,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Qeveria e Ramushit, njësoj si ajo e Sllobos...
Qeveria e Ramushit, njësoj si ajo e Sllobos...
https://3.bp.blogspot.com/-_zsGDJIfQ1s/WoTUoXB8VtI/AAAAAAAABvk/XgHnfKl8SIkM9YvR_Jk1FX4puumkSXGhwCLcBGAs/s640/qeveria-haradinaj-compressor.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-_zsGDJIfQ1s/WoTUoXB8VtI/AAAAAAAABvk/XgHnfKl8SIkM9YvR_Jk1FX4puumkSXGhwCLcBGAs/s72-c/qeveria-haradinaj-compressor.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/qeveria-e-ramushit-njesoj-si-ajo-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/qeveria-e-ramushit-njesoj-si-ajo-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy