Rama: Meritojmë hapjen e negociatave, Juncker: Zgjidhni problemet me Greqinë

Ka përfunduar takimi i Presidentit të Komisionit Euopian dhe kryeministrit Rama në Kryeministri.

Në fjalën e tij, Rama falënderoi Presidentin e KE për vizitën e tij në Tiranë dhe theksoi se Shqipëria e meriton votën pro çeljes së negociatave me Bashkimin Europian.

Ndërkaq presidenti Juncker tha se nuk ka ardhur në Tiranë që të japë një datë për çeljen e negociatave, por për të inkurajuar Shqipërinë në nismat dhe reformat që ka ndërmarrë.

Po ashtu Juncker bëri thirrje për t’i dhënë fund konflikteve territoriale me fqinjët deri në datën e çeljes së negociatave.

Këtu në Tiranë filluam udhëtimin tonë përmes Ballkanit Perëndimor. Shqipëria nuk ka asgjë të habitshme, e njoh nga larg. Për ne Shqipëria është vend partner, por ne jemi ndarë nga të papriturat e historisë, por nuk duhet humbur më aq kohë për tu bashkuar.

Konstatoj me kënaqësi që Shqipëria nuk pushon së akumuluari progres. Këto progrese janë domethënëse. Nëse vijojnë kështu do të ketë rekomandimin. Unë inkurajoj reformat e rëndësishme. Ne do të jemi përkrah Shqipërisë të përgatisë anëtarësimin. Të gjitha problemet ndërmjet vendeve kufitare të jenë të zgjidhura deri në datën e anëtarësimit. Shqipëria t’i japë fund konflikteve territoriale deri atëherë,

Problemet mes Shqipërisë dhe Greqisë duhet të zgjidhen sa me shpejt të jetë e mundur. Zgjidhja e tyre duhet të bëhet para anëtarësimit, jo pas anëtarësimit. Kur Shqipëria të ketë plotësuar të gjitha pritshmëritë, anëtarësimi do të jetë i kryer”, tha Juncker.

Ndërsa Kryeministri Edi Rama tha se ka besim që ky proces do të përmbyllet me sukses.

Presidenti nuk e ka refuzuar dhënien e autorizimit, por ka kërkuar disa sqarime të shkruara lidhur me kërkesën. Sqarimet e shkruara janë dhënë, janë në tryezën e Presidentit dhe unë ju ftoj të gjithëve ta shikojmë këtë me seriozitetin që meriton. Kam besim se Presidenti do të bëjë detyrën dhe ne do të përmbushim këtë proces duke mbyllur problemet e mbartura me fqinjin tonë jugor. Po ky proces do të zgjidhet me sukses, dhe kjo do të jetë një tjetër arsye që Europa të vlerësojë Shqipërinë si një shtet serioz.”/ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9222,Camëri,117,Editorial,2023,Ekonomi,506,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1466,Iliridë,286,Kosovë,2668,Kulture,719,Luginë,61,Moti,2,Politik,1896,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Rama: Meritojmë hapjen e negociatave, Juncker: Zgjidhni problemet me Greqinë
Rama: Meritojmë hapjen e negociatave, Juncker: Zgjidhni problemet me Greqinë
Rama: Meritojmë hapjen e negociatave, Juncker: Zgjidhni problemet me Greqinë
https://4.bp.blogspot.com/-dtixFRZqNi0/WpPdFYFjaVI/AAAAAAAATiE/R889fXWnMh80YNYbdlp6S58Q_6LgcHW2QCLcBGAs/s640/55b1bcc1-3e54-40a1-8afb-08c3c46b6b90-905x395.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-dtixFRZqNi0/WpPdFYFjaVI/AAAAAAAATiE/R889fXWnMh80YNYbdlp6S58Q_6LgcHW2QCLcBGAs/s72-c/55b1bcc1-3e54-40a1-8afb-08c3c46b6b90-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/rama-meritojme-hapjen-e-negociatave.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/rama-meritojme-hapjen-e-negociatave.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy