Raporti i “Transparency International”/ Shqipëria ndër vëndet më të korruptuara të Europës

Organizata presticioze “Transparency International” ka publikuar raportin e saj të përvitshëm në qendër të të cilit është niveli i korrupsionit.

Referuar të dhenave del se Shqipëria përfshihet ndër vendet e korruptuara të Europës, ndërsa tre vendet me korrupsionin më të lartë në kontinent janë Rusia, Ukraina dhe Kosova.

Ndër njëqind e tetëdhjetë shtetet e përfshira në raportin më të fundit të “Transparency International”, Shqipëria renditet e nëntëdhjetë e njejtam duke u vlerësuar me 38 pikë, po aq sa edhe Bosnje Hercegovina, Sri Lanka dhe Timori Lindor.

Indeksi, i cili rendit 180 vende sipas niveleve të perceptuara të korrupsionit në sektorin publik, sipas ekspertëve dhe biznesmenëve, përdor një shkallë nga 0 deri në 100, ku 0 është shumë korruptuar dhe 100 është shumë e pastër.

50, me një rezultat mesatar prej 43. Këtë vit, kjo shifër është rezultat i më shumë se dy të tretave të vendeve.

Këtë vit, Zelanda e Re dhe Danimarka kanë një vlerësim me 89 dhe 88 pikë.

Siria, Sudani Jugor dhe Somalia renditen më të ulëtat me 14, 12 dhe 9 pikë respektivisht, duke rezultuar vendet më të korruptuara./ZgjohuShqiptar.info

Image
NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7991,Camëri,109,Editorial,1717,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,630,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Raporti i “Transparency International”/ Shqipëria ndër vëndet më të korruptuara të Europës
Raporti i “Transparency International”/ Shqipëria ndër vëndet më të korruptuara të Europës
Raporti i “Transparency International”/ Shqipëria ndër vëndet më të korruptuara të Europës
https://3.bp.blogspot.com/-faY75-MzwHk/Wo7iEDBqFWI/AAAAAAAATVU/N8MFm_iWfSAv78aGS2OeXRIkMMecqtRCQCLcBGAs/s640/transparency-international.-1-2-3.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-faY75-MzwHk/Wo7iEDBqFWI/AAAAAAAATVU/N8MFm_iWfSAv78aGS2OeXRIkMMecqtRCQCLcBGAs/s72-c/transparency-international.-1-2-3.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/raporti-i-transparency-international.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/raporti-i-transparency-international.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy