Reagon sërish koloneli i "detit" që rrëzoi paktin e Berishës: A është kjo Shqipëria që duam?

Nga Myslim Pashaj - Serish per detin! Mos u merzisni!

Ndjehem i befasuar nga qëndrimi i tanishëm i shumë isntitucioneve Shqiptare të cilat kanë lidhje me studimin e Hapësirave detare të Shqipërisë, me njohjen Ligjore të Ligjit të Detit në delimitimin me fqinjët të këtyre hapësirave.

“ Që nga viti 2009, janë afër nëntë vjet…-Qe nand’ vjet nand’ varra në shtat m’i ka! Veç nji motër nat’ e ditë te kryet, Ja lan varrat me ujt e gurrës nandvjeçe,-thotë një nga këngët e Eposit, dhe çështja e ndarjes detare, që është një epizëm diplomatic vijon të ketë një ndjeshmëri aq të lartë, ndërsa shteti nuk funksionon në Piramidën e strukturës së tij.

Në gjumin e Arkivës sogjeton për nandë vjet, si roje vetëm Vendimi i Gjykatës Kushtetuese.

Nuk e bëjnë gjumin rehat shtetarët e parë të Paktit të Tradhëtisë.

Ndërkohë flejnë rehat negociatorët që ende janë në Institucione, flejnë Akademia e Shkencave, Instituti Gjeografik Ushtarak, Universiteti i Tiranës, Universiteti Politeknik.

Sa i përket Komandës së Forcave Detare, ne ndalim njëfarsoj, që të mos hyjmë në terma ushtarakë të Sigurisë…por edhe për atë mund ta themi një opinion: “Në vitin 2009 humbët betejën dhe hapësirën detare të Shqipërisë, duke ia lënë në pushtim, fqinjit jugor ”

Kjo është e rëndë por e vërtetë!

Kush duhet ta pyese Komandën e Forcave detare se ç’hulumtime ushtarake te sigurise dhe ç’përgatitje profesionale ka bërë që të përballoj një betejë të re që po përgatitet.

A kemi guxim të njoftojmë apo të kujtojmë Minsitrat apo ishMinsitrat për këto “nandë vjet” që kaluan dhe ne nuk jemi në gjendje të mbrojmë Detin tonë!?

Këtë pyetje dhe këtë kontroll të rreptë duhet që t’ia u bëjë Qeveria e asaj që sot thuhet: Shqipërisë që Duam! “

Po a është kjo: “Shqipëria që Duam! “ kur kohët e fundit është dashur që Ministri i Jashtëm grek dhe pas dallgëzimit pakuptim të opinionit, të dalë edhe Kryemninstri i Shqipërisë për të sqaruar Terma, Parime, Metoda në përafrim të Negociatave ?

Dhe asnjë specialist, asnjë përfaqësues nga këto institucione të shtetit, nuk ka dalë.

Kjo është shumë e rëndë!

Në të gjithë mediumet, emisionet televizive, nga shumë politikanë që janë pyetur, nuk kanë sqaruar asgjë, ata nuk e njohin Problemin.

Kjo ka bërë që të vijojnë edhe demonstrimet e Shoqërisë Civile të cilat kanë moton : “Koha është e maskarenjëve ! Po Deti është i shqiptarëve! “/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7893,Camëri,108,Editorial,1681,Ekonomi,412,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2349,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1765,Reportazh,152,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,492,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Reagon sërish koloneli i "detit" që rrëzoi paktin e Berishës: A është kjo Shqipëria që duam?
Reagon sërish koloneli i "detit" që rrëzoi paktin e Berishës: A është kjo Shqipëria që duam?
https://3.bp.blogspot.com/-GCvzer_GeXI/WnwSCls8yzI/AAAAAAAAR7Q/pB_2zICDw_Mbu8JK71VOXEU8eqPo44L9QCLcBGAs/s640/Myslym-Pashaj.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-GCvzer_GeXI/WnwSCls8yzI/AAAAAAAAR7Q/pB_2zICDw_Mbu8JK71VOXEU8eqPo44L9QCLcBGAs/s72-c/Myslym-Pashaj.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/reagon-serish-koloneli-i-detit-qe.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/reagon-serish-koloneli-i-detit-qe.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy