Reshjet e dendura/ Rrezikon shembjen ura 200-vjeçare

Ura e Kordhocës, e ndërtuar rreth vitit 1820, në fillesat e saj lidhte tre qytete kryesore në Jug, Gjirokastër, Libohovë dhe Janinë. Ura me harqe është gjithashtu edhe një pikë lidhëse e hapësirës mes zonës së Lunxhërisë dhe Dropullit.

E konsideruar si një ndër ndërtimet më të rëndësishme të periudhës otomane, ajo është e gjatë rreth 20 m dhe rreth 4 m e gjerë. Filma të tillë si “Ja vdekje, ja liri”, “Dasma e Sakos” apo “Muri i gjallë” e kanë patur këtë urë pjesë të skenave të tyre interpretuese.

Ujërat e shumta të Drinos në sezonin e shirave dhe mungesa e vëmendjes në vite kanë dëmtuar themelet mbështetëse të këmbëve të saj. Gjendja e rënduar e urës evidentohet më së shumti pas tharjes së lumit. Drejtoria e monumenteve në Gjirokastër ka folur prej kohësh për një projekt restaurimi që pritet të zbatohet në muajt e verës pas shterimit të ujërave. Deri atëherë të gjithë duhet të shpresojmë që edhe kjo urë, monument kulture, të mos ketë fatin e dhimbshëm të urës 200 vjeçare të Hoshtevës, e rrëmbyer nga ujërat e përrenjve vetëm një javë më parë, duke iu shtuar listës së pasurive të humbura monument kulture. //BW/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7901,Camëri,108,Editorial,1685,Ekonomi,413,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2353,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1767,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Reshjet e dendura/ Rrezikon shembjen ura 200-vjeçare
Reshjet e dendura/ Rrezikon shembjen ura 200-vjeçare
https://3.bp.blogspot.com/-kGbB0UmL8Ic/WoDLXaG5pII/AAAAAAAABew/4HzfglNMFLA-9SYQrfuaygrAJ2o3qNDFACLcBGAs/s640/gjirokaster-compressor.png
https://3.bp.blogspot.com/-kGbB0UmL8Ic/WoDLXaG5pII/AAAAAAAABew/4HzfglNMFLA-9SYQrfuaygrAJ2o3qNDFACLcBGAs/s72-c/gjirokaster-compressor.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/reshjet-e-dendura-rrezikon-shembjen-ura.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/reshjet-e-dendura-rrezikon-shembjen-ura.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy