Reuters/ Çamët në Shqipëri: Nuk kërkojmë shpagë dhe ndryshim territoresh. Duam të kthehemi në trojet tona

Protesta e zhvilluar përballë Ambasadës Greke ka patur jehonë mediatike në të gjithë botën.

Veç vëmendjes që kjo ngjarje ka pasur në të gjithë shtypin grek, nuk kanë munguar shkrimet në media të vendeve të tjera. Prestigjiozja Reuters i ka dedikuar një shkrim këtij zhvillimi duke theksuar se shqiptarët e Çamërisë u bëjnë thirrje grekëve që të kërkojnë falje për genocidin.

Reuters shkruan:

Komuniteti shqiptar çam, i dëbuar nga Greqia pas luftës së dytë botërore, i kërkoi Greqisë të shtunën një kërkesë ndjese për gjenocidin e shkaktuar kundër tyre, duke i lejuar ato të rikthehen në rajonin e tyre të Greqisë së Veriut, nga të cili u dëbuan dikur.

Greqia, e cila e anashkalon Çështjen Çame si jo të vërtetë, me Shqipërinë fqinje kanë nisur bisedimet mbi një numër të caktuar pikash, një ndër to edhe çështja e kufijve edhe ligji ende aktiv i luftës në Greqi që nga koha e luftës së dytë botërore, kur Italia pushtoi Shqipërinë.

Bisedimet kanë si qëllim të arrihet në një marrëveshje nga orthodoksia lindore në 8 Prill, për të siguruar Shqipërinë të mos ketë asnjë pengesë në rrugën e saj për të nisur ftesën e bisedimeve me Bashkimin Europian, në të cilën Greqia është anëtare. Të dyja shtetet janë vendet anëtare të NATO-s.

Çamët janë inatosur nga fakti se kërkesat e tyre janë duke u anashkaluar nga idea që Tirana dhe Athina mund të arrijnë një marrveshje për të rrëzuar Çështjen e Çamërisë dhe Epirit të Veriut.

Mijëra çamë ishin të adresuar përballë portës së Ambasadës Greke. Shpëtim Idrizi, kryetari i partisë çame, tha: “Në fillim të kërkojnë ndjesë për të gjithë çamët e vrarë në shtëpitë e tyre. Ne, shqiptarët e Çamërisë nuk dëshirojmë hakmarrje, ne nuk duam ndryshim kufijsh, ne kërkojmë një ndjesë, në mënyrë të tillë që të jemi të aftë t’ju falim, që dy popuj të jetojnë në mënyrë të qetë edhe ne mund të kthehemi në shtëpitë tona. Ne jemi paqësorë. Kërkojmë statusin e minoritetit shqiptar në Greqi dhe të përkujtojmë të rënët tanë”,- shtoi Idrizi./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7949,Camëri,108,Editorial,1705,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1284,Iliridë,251,Kosovë,2367,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1774,Reportazh,155,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,495,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Reuters/ Çamët në Shqipëri: Nuk kërkojmë shpagë dhe ndryshim territoresh. Duam të kthehemi në trojet tona
Reuters/ Çamët në Shqipëri: Nuk kërkojmë shpagë dhe ndryshim territoresh. Duam të kthehemi në trojet tona
https://2.bp.blogspot.com/-ZOFgJQ-YOic/WpLupeeLIzI/AAAAAAAATeg/TIxFWFOHmVs19t1FkickCOFU-oqrpJhxgCLcBGAs/s640/portesta-730x480.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-ZOFgJQ-YOic/WpLupeeLIzI/AAAAAAAATeg/TIxFWFOHmVs19t1FkickCOFU-oqrpJhxgCLcBGAs/s72-c/portesta-730x480.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/reuters-camet-ne-shqiperi-nuk-kerkojme.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/reuters-camet-ne-shqiperi-nuk-kerkojme.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy