Serbia kërcënon sërish Kosovën: Po nuk miratuat Asociacionin do Ju rrëzojmë qeverinë!

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç ka kërcënuar me rrëzimin e Qeverisë nëse Prishtina nuk e themelon Asociacionin e Komunave me shumicë Serbe sipas Marrëveshjes së Brukselit.

Ai ka thënë se nëse Prishtina dëshiron stabilitet duhet të respektojë marrëveshjen e nënshkruar nga Hashim Thaçi e Catherin Ashton për Asociacionin. Ky zyrtar serb ka kontestuar edhe numrin e njohjeve duke thënë se është e pavertete se 116 shtete e kanë njohur Kosovën.

Shefi i diplomacisë serbe Ivica Daçiq ka deklaruar se Beogradi nuk do të lejojë ndryshime në marrëveshjen të cilat Prishtina planifikon t’i propozojë lidhur me Asociacionin e Komunave Serbe në Kosovë.

Daçiq në një intervistë për Radio Beogradin ka thënë se asnje korrigjim në këtë marrëveshje nuk do merret parasysh. “Prishtina harron se Marrëveshjen e Brukselit e kemi nënshkruar kryeministri i atëhershëm kosovar Hashim Thaçi, përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian Catherine Ashton dhe unë.

Në të është përcaktuar qartë se çfarë duhet bërë dhe kush çfarë autorizimesh ka. Prishtina duhet ta thotë qartë se a e do apo nuk e do këtë. Kurrfarë korrigjimesh s’vijnë parasysh. Nëse kjo ndryshon, tërë Marrëveshja e Brukselit bie poshtë”, ka deklaruar Daçiq.

Sipas tij, Prishtina “po luan me zjarrin”, sepse s’e kupton se faktori serb në këtë moment është faktor stabilizimi në Kosovë.“Përkundër të gjitha problemeve që ekzistojnë, ne marrim pjesë në Qeverinë e Kosovës”, ka thënë Daçiq, duke shtuar se “pyetja e vërtetë është se a dëshiron Prishtina stabilitet apo jo”, përcjell Expressi.Sipas shefit të diplomacisë serbe, në Prishtinë nuk duan dialog për zgjidhje të përhershme, sepse mendojnë se kanë shpallur shtetin e vet “dhe Beogradi vetëm duhet ta pranojë atë shtet”.

Daçiq, në stilin e tij të përhapjes së propagandës kundër pavarësisë së shtetit të Kosovës, ka përsëritur se “po zvogëlohet numri i shteteve në botë që e kanë njohur Kosovën”.Sipas tij, “e dhëna e autoriteteve të Prishtinës se 116 shtete e kanë njohur Kosovën është rrenë, sepse në atë listë gjenden Nigeria, Uganda dhe Mali, gjë që këto shtete s’e kanë bërë.

Në listë janë edhe vende që s’janë anëtare të Kombeve të Bashkuara, siç janë Cook Islands dhe Niue”, duke shtuar se Surinami, Burundi dhe Guine-Bissau e kanë tërhequr njohjen.“Përderisa ka vende që e tërheqin njohjen, kjo është tregues se problemi është edhe më tej aktual, se s’është zgjidhur dhe se ne duam zgjidhje.

Por, deri te zgjidhja e problemit mund të arrihet vetëm me kompromis dhe jo me imponim se Serbia duhet ta pranojë pavarësinë e Kosovës e Metohisë”, ka thënë Daçiçi, përgatiti Blic i Kosovës./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7934,Camëri,108,Editorial,1700,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1773,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Serbia kërcënon sërish Kosovën: Po nuk miratuat Asociacionin do Ju rrëzojmë qeverinë!
Serbia kërcënon sërish Kosovën: Po nuk miratuat Asociacionin do Ju rrëzojmë qeverinë!
Serbia kërcënon sërish Kosovën: Po nuk miratuat Asociacionin do Ju rrëzojmë qeverinë!
https://3.bp.blogspot.com/-KGUanFZeGDE/WpPd5qbiZGI/AAAAAAAATiU/ZA9W8s-HKbU2HJ9sEIGN4G8rhvsRcYfDgCLcBGAs/s640/MSC_2014_Ashton-Dacic-Thaci_Mueller_MSC2014.jpeg
https://3.bp.blogspot.com/-KGUanFZeGDE/WpPd5qbiZGI/AAAAAAAATiU/ZA9W8s-HKbU2HJ9sEIGN4G8rhvsRcYfDgCLcBGAs/s72-c/MSC_2014_Ashton-Dacic-Thaci_Mueller_MSC2014.jpeg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/serbia-kercenon-serish-kosoven-po-nuk.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/serbia-kercenon-serish-kosoven-po-nuk.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy