Shembet ura në Zagori, monumentin 200 vjeçar e merr lumi, arkitekti: Autoritetet nuk reaguan

Ura historike e Hoshtevës në Zagori ështës hembur dhe nuk ka mbetur asgje nga bukuria e saj dhe nga vlerat e saj te trashgimosë kulturore. Në kushtet e një moti me shi të rrëmbyeshëm banorët e zonës janë bërë dëshmitarë të shembjes së urës mbi 200 vjeçare të fshatit të tyre,monument kulture.”

Nje lajm teper i hidhur nga Zagoria! Ura historike e gurte e Hoshteves rrezohet! Shkruan në faqen e tij në facebook Dr, Besnik Aliaj. Sipas arklitetektit dhe urbanistit eshtë kërkuar para një muaji që të ndërhyet me emergjencë për të forcuar bazamentin, më pas të bëhej rikonstruksioni. Nga pervoja ime dhe eksperteve shirat e rradhës do ishin fatale!

Por per fat të keq qeveria vendore, rajonale dhe qendrore me injoruan! Dikush fatkeqesisht mendoi se e bera per politike! Nderkohe Ministria e linjes dhe ekspertet rajonale te saj cuditerisht dhanë garanci se ura nuk ka shans të shembet! Por sot ura me vlera historike dhe praktike nuk ekziston më!

Do të doja të kisha qenë unë gabim! Por fakti sot është kokëfortë dhe i hidhur! Ura nuk është më! Historia dhe trashegimia jonë lokale e kombetare ka një pasuri të çmuar më pak! Ky është mallkim që vjen nga kllapia e shoqerisë dhe mos-vemendja totale e autoriteve! Nuk kam fjalë të shpreh trishtimin dhe protesten!, shkruan akritetekti i njohuir i cili ka postuar edhe foto para se ura të shembej dhe pasi uren e ka marrë me vete uji. /ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Shembet ura në Zagori, monumentin 200 vjeçar e merr lumi, arkitekti: Autoritetet nuk reaguan
Shembet ura në Zagori, monumentin 200 vjeçar e merr lumi, arkitekti: Autoritetet nuk reaguan
https://2.bp.blogspot.com/-t6_bs_OKpL8/WndFf0D55CI/AAAAAAAARc4/J7um-ZExi2QTHab6jJGnyKTpHlK16rlcgCLcBGAs/s640/auto_ura1517760892.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-t6_bs_OKpL8/WndFf0D55CI/AAAAAAAARc4/J7um-ZExi2QTHab6jJGnyKTpHlK16rlcgCLcBGAs/s72-c/auto_ura1517760892.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/shembet-ura-ne-zagori-monumentin-200.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/shembet-ura-ne-zagori-monumentin-200.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy