Shkrimi i “Le Petit Parisien” në 1925: Lufta për naftën shqiptare mes SHBA, Britanisë dhe Italisë

Nga Aurenc Bebja

Gazeta franceze, “Le Petit Parisien”, ka botuar, të martën e 17 shkurtit 1925, në faqen numër 3, një shkrim në lidhje me interesat që ngjallte asokohe nafta shqiptare tek amerikanët, britanikët dhe italianët.

Dukej se britanikët ishin më të avancuar pranë qeverisë shqiptare mbi këtë çështje. Por amerikanët nuk kanë hezituar të reagojnë, sigurisht për të mbrojtur interesat e tyre ekonomike. Reagimi amerikan ka nxitur edhe qeverinë italiane.

Në vijim, do të gjeni shkrimin e plotë, të sjellë në shqip nga Aurenc Bebja:

“Londër, 16 shkurt (Dep. Petit Paris.)

Njoftohet në Washington nëpërmjet Exchange Telegraph-it se qeveria e amerikane i ka dërguar qeverisë shqiptare një shkresë proteste kundër projektit të dhënies së monopolit të një koncesioni nafte, nën kujdesin e Anglo Persian Oil Company, qeverisë britanike.

  1. Sinclair dhe Standard Oil Company pretendojnë se koncesioni në fjalë do t’i sigurojë Anglisë një monopol virtual në të gjitha fushat e naftës në Shqipëri. Shkresa amerikane bazohet në faktin se kur Shtetet e Bashkuara e njohën zyrtarisht Shqipërinë, ata këmbëngulën mbi parimin e “konkurrencës së barabartë” dhe pohon se ky parim u siguron Z. Sinclair dhe Standard Oil Company të drejta të barabarta me ato të Anglo Persian Oil Company.

Qeveria e Ahmet Zogut thuhet se i konfirmoi Anglo Persian Oil Company një koncesion të marrë nga ajo në 1921. Qeveria italiane ka protestuar në Tiranë duke kërkuar të drejtat prioritare në të njëjtën fushë dhe negociatat mbi këtë çështje janë angazhuar në Romë midis ambasadorit britanik dhe kabinetit.”/ZgjohuShqiptar.info

Marrë nga: https://www.darsiani.com/la-gazette/le-petit-parisien-1925-lufta-per-naften-shqiptare-mes-shteteve-te-bashkuara-te-amerikes-britanise-dhe-italise/

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7975,Camëri,108,Editorial,1712,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2377,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Shkrimi i “Le Petit Parisien” në 1925: Lufta për naftën shqiptare mes SHBA, Britanisë dhe Italisë
Shkrimi i “Le Petit Parisien” në 1925: Lufta për naftën shqiptare mes SHBA, Britanisë dhe Italisë
Shkrimi i “Le Petit Parisien” në 1925: Lufta për naftën shqiptare mes SHBA, Britanisë dhe Italisë
https://1.bp.blogspot.com/-cVQrfJvwvrI/WnSi7da5O6I/AAAAAAAARLY/cb8NGENd8Vk9opDtLDvIw-X9fJRKl-bqQCLcBGAs/s640/nafta-780x439.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-cVQrfJvwvrI/WnSi7da5O6I/AAAAAAAARLY/cb8NGENd8Vk9opDtLDvIw-X9fJRKl-bqQCLcBGAs/s72-c/nafta-780x439.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/shkrimi-i-le-petit-parisien-ne-1925.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/shkrimi-i-le-petit-parisien-ne-1925.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy