Shokon ish-ambasadori shqiptar në SHBA: Shqipëria të afrohet me Rusinë, miqtë nuk janë të përjetshëm

Ish-ambasadori i Shqipërisë në Holandë e SHBA, Fatos Tarifa, ka deklaruar se nuk duhet të trembemi nga afrimi i marrëdhënieve të ngushta me Turqinë dhe Rusinë.

I ftuar në emisionin “Arena”, Tarifa tha se Rusia është një fuqi e madhe dhe Tirana duhet t’i mbajë marrëdhëniet me të.

“Që Turqia është konsideruar partner strategjik, është gjë e mirë për mendimin tim, është një politikë vizionare.

Nuk e shoh në asnjë lloj shqetësimi një prani turke këtu dhe një marrëdhënie më të ngushtë.

Është një fuqi e madhe në rajon.

Unë nuk do të shihja me shqetësim as një riafrim me Rusinë.

Rusia është një fuqi e madhe.

Lordi Palmerson thoshte që popujt nuk kanë miqësi të përjetshme, kanë interesa të përjetshme”, deklaroi Tarifa.

Më tej Tarifa deklaroi se duhen ruajtur edhe marrëdhëniet me SHBA-në, mirëpo kujtoi marrëdhëniet e ngushta që shteti më i fuqishëm në botë ka me Arabinë Saudite, të cilin e cilësoi si një vend despotik.

“Ne duhet të nisemi nga interesat kombëtare, të cilat kërkojnë të ruajmë marrëdhënie të mira me fuqitë e mëdha, padyshim me SHBA-në.

Aleati më i ngushtë i SHBA-së në Lindjen e Mesme është Arabia Saudite, vendi më despotik që mund të gjesh.

Unë do të shqetësohesha për çdo inusencë që nuk i shkon për shtat interesave ekonomike dhe sociale të Shqipërisë”, u shpreh Tarifa./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9222,Camëri,117,Editorial,2023,Ekonomi,506,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1466,Iliridë,286,Kosovë,2668,Kulture,719,Luginë,61,Moti,2,Politik,1896,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Shokon ish-ambasadori shqiptar në SHBA: Shqipëria të afrohet me Rusinë, miqtë nuk janë të përjetshëm
Shokon ish-ambasadori shqiptar në SHBA: Shqipëria të afrohet me Rusinë, miqtë nuk janë të përjetshëm
https://2.bp.blogspot.com/-m-s7NNdF2n0/WpAJU0nAGLI/AAAAAAAATYk/brDcfbS7W9QGtXyFnDlf2VWzdLrJkFjNACLcBGAs/s640/B7F59F11-138A-4CD5-9387-3AD7F14EEAA1-31047-0000112AA55CD4DB-1200x630-640x336.jpeg
https://2.bp.blogspot.com/-m-s7NNdF2n0/WpAJU0nAGLI/AAAAAAAATYk/brDcfbS7W9QGtXyFnDlf2VWzdLrJkFjNACLcBGAs/s72-c/B7F59F11-138A-4CD5-9387-3AD7F14EEAA1-31047-0000112AA55CD4DB-1200x630-640x336.jpeg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/shokon-ish-ambasadori-shqiptar-ne-shba.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/shokon-ish-ambasadori-shqiptar-ne-shba.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy