‘Shpërthen’ Dora Bakojan: Po negocioni fshehurazi me Shqipërinë

Ish-ministrja e Jashtme greke Dora Bakojani i ka kërkuar një interpelancë me pasardhësit të saj Nicolas Kotzias lidhur me çështjen detare me Shqipërinë, ndërsa nuk ka kursyer akuzat.

Interpelanca në fjalë është kërkuar për marrëveshjen e detit në vitin 2009, e cila u firmos gjatë kohës kur ministër i Jashtëm ishte Lulzim Basha.

Konkretisht Bakojani i është drejtuar ministrit Kotzias për rrezikshmërinë sipas saj që fsheh një rishqyrtim i marrëveshjes detare të 2009, pasi qeveria greke duket se po përmbush sipas saj kërkesat e palës shqiptare.

“Sipas publikimeve mediatike, Greqia po negocion fshehtazi me Shqipërinë për delimitimin detar duke anashkaluar marrëveshjen e 2009-es, por duhet të dinë se komuniteti ndërkombëtar shkencor kishte përcaktuar saktë dhe qartë kufirin detar, duke lejuar një hapje të madhe Shqipërisë në Korfuz, ndërsa zbatonim plotësisht kriteret e “vijës së mesme” siç parashikon e drejta ndërkombëtare” ka theksuar Bakojani.

Ajo shtoi se: “Një marrëveshje e re, e papërgjegjshme dhe sipërfaqësore do shkaktojë precedentë të rrezikshme për përcaktimin e ardhshëm të kufirit detar ne zona te tjera. Qeveria greke mesa duket është gati te anulojë përfundimisht marrëveshjen e 2009-es dhe për ketë pyes ministrin;

Persë qeveria kërkon te rinegociojë marrëveshjen e ekuilibruar për zonën detare të 2009-es miratuar nga 2 vendet? Cilat pika duhen riparë? Është e vërtetë që qeveria greke sot ndryshon qëndrim për përcaktimin e kufirit detar bazuar në “vijën e mesme”, ka pyetur ish-ministrja e Jashtme që firmosi me Shqipërinë marrëveshjen detare të 2009-es.

Po ashtu Bakojani kërkon të shmanget një precedent në rajon që do shfrytëzohet keq dhe nga të tjerë, me pas./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7887,Camëri,108,Editorial,1679,Ekonomi,411,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2347,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1761,Reportazh,152,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,492,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: ‘Shpërthen’ Dora Bakojan: Po negocioni fshehurazi me Shqipërinë
‘Shpërthen’ Dora Bakojan: Po negocioni fshehurazi me Shqipërinë
https://4.bp.blogspot.com/-5gymacDyIQ0/Wo9VgvkR5jI/AAAAAAAACW0/h_8XBJNXeLoJsyWx_dSmseTDwSfgoTIqACLcBGAs/s640/Marreveshja-detare-me-Greqine-300x300.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-5gymacDyIQ0/Wo9VgvkR5jI/AAAAAAAACW0/h_8XBJNXeLoJsyWx_dSmseTDwSfgoTIqACLcBGAs/s72-c/Marreveshja-detare-me-Greqine-300x300.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/shperthen-dora-bakojan-po-negocioni.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/shperthen-dora-bakojan-po-negocioni.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy