Shqipëri-Kosovë, a janë më pranë ekonomikisht?

Në vitin 2014, qeveritë e Shqipërisë dhe Kosovës mbajtën mbledhjen e parë të përbashkët, e cila është pasuar nga 3 mbledhje të tjera të përbashketa të kabinetit ekzekutiv mes dy vendeve.

Përtej simbolikës kombëtare, të dy qeveritë kanë deklaruar publikisht se qëllimi kryesor i ketyre takimeve frekuente ka qenë dhe mbetet forcimi i bashkëpunimit ekonomik, për të rritur mirëqenien e shqiptarëve në të dyja anët e kufirit. Por cilat janë rezultatet e derimëtanishme? Sa është niveli i shkëmbimit tregtar mes dy vendeve?

Vitin që lamë pas shkëmbimet tregtare mes Shqipërisë dhe Kosovës u përllogaritën, sipas të dhënave të Bankës Qëndrore të Kosovës, në vlerën e 22.4 miliardë lekëve. Viti 2017-të shënoi dhe rritjen më të madhe të shkëmbimeve tregtare gjatë katër viteve të fundit. Kështu nga Kosova drejt Shqipërisë u eksportuan rreth 55 milionë euro mallra

Sakaq duke iu referuar raportit të prodhimit kombëtar rezulton se Shqipëria dhe Kosova tregtojnë aktualisht më pak sesa 5 vite më parë. Banka Qendrore e Kosovës bën të ditur se investimet shqiptare në Kosovë për vitin 2017-të ishin 28.6 milionë euro, ndërsa investimet Kosovare në Shqipëri vetëm 6.4 milionë euro. Megjithatë parë në këndvështrimin makro-ekonomik, marrëshëniet mes Shqipërisë e Kosovës, vitin e kaluar kanë pësuar një rritje 50 për qind më tepër se në vitin 2016.

Përpos shkëmbimeve tregtare dhe intesifikimit të bashkëpunimit ekonomik, përgjatë dy mbledhjeve të përbashkëta të dy qeverive, janë nënshkruar me dhjetra marrëveshje që pritet të sjellin unifikimin e mëtejshëm ekonomik të dy vendeve, sduke nisur që me krijimin e një dogane të përbashkët e deri tek njehsimi i çertifikatave tregtare për sipërmarrësit. Nisma të cilat deri më tani ende nuk janë jetësuar./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9280,Camëri,119,Editorial,2037,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1475,Iliridë,289,Kosovë,2694,Kulture,723,Luginë,62,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Shqipëri-Kosovë, a janë më pranë ekonomikisht?
Shqipëri-Kosovë, a janë më pranë ekonomikisht?
https://4.bp.blogspot.com/-4uMAF2zYWtk/WojQOifZC8I/AAAAAAAACCA/hGg-8XdEwAYusbFuy6WANXBp9XXStrhNQCLcBGAs/s640/mk-1-696x385.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-4uMAF2zYWtk/WojQOifZC8I/AAAAAAAACCA/hGg-8XdEwAYusbFuy6WANXBp9XXStrhNQCLcBGAs/s72-c/mk-1-696x385.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/shqiperi-kosove-jane-me-prane.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/shqiperi-kosove-jane-me-prane.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy