Shqipëria (si dikur Arbëria), vendstrehim i dy opozitave të huaja

38 470 është numri i gulenistëve të dënuar në Turqi së fundmi. Lajmi bëhet i ditur nga gazeta “Hurriyet” e cila shton se listës së anëtarëve të organizatës së Fetullah Gulen i pasojnë kurdët e Partisë Popullore dhe anëtarë të Shtetit Islamik.

Gazeta i referohet të dhënave të marra nga Ministria e Brendshme titullari i të cilës, Soylu ka deklaruar se vetëm në vitin 2017 në Turqi janë arrestuar për lidhje me Gulenin, 48 305 njerëz.

Kjo është një politikë që prek edhe Shqipërinë – shkruan portali ResPublica.

Shkrimet e shpeshta në gazetën radikale Yeni Akit që sillen edhe në shqip, flasin për ndikime të forta të Gulenit në Shqipëri, sidomos në arsim dhe në drejtimin e Komunitetit Mysliman Shqiptar, sipas Yeni Akit.

Është e pamundur të bësh një vlerësim të rolit dhe shtrirjes së gulenistëve në vendin tonë, por një gjë është e qartë: krahas opozitës iraniane të MEK, muxhahedinëve që strehohen këtu prej vitesh, gulenistët janë grupimi i dytë që gjen strehë në Shqipëri si pasojë e ndjekjes politike në vendin e origjinës.

Nëse për iranianët ka një politikë të qartë nga Tirana zyrtare, për gulenistët nuk dihet mirë se cili është qëndrimi zyrtar.

Ky është një realitet që përsërit deri diku mesjetën, në periudha të së cilës Arbëria konsiderohej edhe si vendstrehimi heretikësh./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7975,Camëri,108,Editorial,1712,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2377,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Shqipëria (si dikur Arbëria), vendstrehim i dy opozitave të huaja
Shqipëria (si dikur Arbëria), vendstrehim i dy opozitave të huaja
Shqipëria (si dikur Arbëria), vendstrehim i dy opozitave të huaja
https://3.bp.blogspot.com/-CdH2-n90p6M/WoBgrcoSL-I/AAAAAAAASXk/ouDRo3PZzGsHruynooqBmg3A-imFppMQgCLcBGAs/s640/032829196-b02f6ff6-ee92-42d4-b20a-caccf218377c-905x395.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-CdH2-n90p6M/WoBgrcoSL-I/AAAAAAAASXk/ouDRo3PZzGsHruynooqBmg3A-imFppMQgCLcBGAs/s72-c/032829196-b02f6ff6-ee92-42d4-b20a-caccf218377c-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/shqiperia-si-dikur-arberia-vendstrehim_11.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/shqiperia-si-dikur-arberia-vendstrehim_11.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy