Shqipëria thyen rekord: Ja për çfarë është në vend të parë në të gjithë botën

Si rrallëherë, Shqipëria është renditur e para në një klasifikim botëror, por lloji i klasifikimit nuk është domosdoshmërisht nga ata që të bëjnë të ndihesh krenarë. Sipas të dhënave të fundit, Shqipëria renditet në vend të parë në botë përsa i përket numrit të kafeneve në raport me popullsinë.

INSTAT bën të ditur se në vitin 2016, numri i bar-kafeve e restoranteve arriti në 18,795 (14,200 bare dhe 3,965 bar restorante), me një rritje prej 6.3% në raport me vitin e mëparshëm (janë hapur rreth 1200 bar-kafe të reja në një vit dhe janë mbyllur 96 bar-restorante).

Në raport me popullsinë e vendit, sipas “Monitor”, përllogaritet që të ketë një kafene për 152 banorë. Për vitin 2016, Shqipëria ka lënë pas edhe Spanjën, që më parë mbante rekordin për kafene në raport me popullsinë.

Kjo, pasi në katër vitet e fundit, në Spanjë, pavarësisht turizmit të fuqishëm, janë mbyllur 70 mijë kafene e restorante për shkak të krizës ekonomike. Ndërsa në Shqipëri, sipas të dhënave të INSTAT, në periudhën 2013-2016, janë hapur 4,569 bar-kafe dhe 1,160 bar-restorante të reja, ndërkohë që nurmi i popullsisë vjen duke u ulur. Burimi: Monitor/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9280,Camëri,119,Editorial,2037,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1475,Iliridë,289,Kosovë,2694,Kulture,723,Luginë,62,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Shqipëria thyen rekord: Ja për çfarë është në vend të parë në të gjithë botën
Shqipëria thyen rekord: Ja për çfarë është në vend të parë në të gjithë botën
Shqipëria thyen rekord: Ja për çfarë është në vend të parë në të gjithë botën
https://3.bp.blogspot.com/-zE1E8o3KcXA/WoxS6MoT32I/AAAAAAAATNU/V4-8iuPBCQcqMyHgCN3XSV4F486rSZ_bgCLcBGAs/s640/Screenshot_35-10.png
https://3.bp.blogspot.com/-zE1E8o3KcXA/WoxS6MoT32I/AAAAAAAATNU/V4-8iuPBCQcqMyHgCN3XSV4F486rSZ_bgCLcBGAs/s72-c/Screenshot_35-10.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/shqiperia-thyen-rekord-ja-per-cfare_20.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/shqiperia-thyen-rekord-ja-per-cfare_20.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy