Shqiptarët e Kosovës në burgjet e diktaturës, letra drejtuar Enver Hoxhës

Studiuesi i periudhës së komunizmit Kastriot Dervishi, ka publikuar një letër që pretendon se ka për autor një shqiptar me origjinë nga Kosova, i burgosur në kampet e diktaturës komuniste në Shqipëri.

Kosovari i drejtohet Enver Hoxhës, duke i kërkuar që ta lironin, duke qenë se në Shqipëri kishte ardhur për një jetë më të mirë, si patriot.

“Historitë e shqiptarëve të Kosovës që erdhën në Shqipëri për të shpëtuar nga keqtrajtimi jugosllav e për të gjetur lumturinë janë të shumta. Ka qenë një gjenocid tjetër që regjimi internacionalist i Enver Hoxhës ushtroi mbi këtë pjesë të kombit shqiptar, të cilën e struku nëpër ferma, kampe, e shumë prej tyre edhe i burgosi. Prej këtij keqtrajtimi, në vite të ndryshme, shumë prej tyre kërkuan të riatdhesohen. Më poshtë paraqitet një letër drejtuar diktatorit, pjesë e një praktike voluminoze mbi keqtrajtimin dhe sjelljen kriminale ndaj shqiptarëve të Kosovës” – shkruan Dervishi.

Letra

I nënshkruari Mark Gjolaj me kombësi shqiptare, tani emigrant, nga Jugosllavia, me qëndrim në NBSH “Çlirimi” sektori Seman në Fier, ju paraqes sa vijon:

Më datë 12.3.1953 kam emigruar në RP të Shqipërisë, me qenë se si shqiptar kam dëshiruar dhe dëshiroj të jetoj këtu.

Qysh nga dita e ardhjes sime në Shqipëri, kam qenë vetëm nëpër burgje dhe kampe duke mos qenë kurrë i lirë, megjithëse kam një të kaluar të mirë patriotike shqiptare.

Për këtë arsye ju drejtohem juve dhe ju lus që të më ndihmoni duke urdhëruar lirimin tim nga Semani.

Seman, më 15.12.1957

Me nderime

Mark Gjolaj

NBSH “Çlirimi” sektori Seman, Fier

letra

(Letra e të burgosurit ksovar dërguar Enver Hoxhës më 1957)s.k/Shqiptarja.com/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Shqiptarët e Kosovës në burgjet e diktaturës, letra drejtuar Enver Hoxhës
Shqiptarët e Kosovës në burgjet e diktaturës, letra drejtuar Enver Hoxhës
Shqiptarët e Kosovës në burgjet e diktaturës, letra drejtuar Enver Hoxhës
https://1.bp.blogspot.com/-xoYrDfR1zPE/Wn36x-13hdI/AAAAAAAASIY/HB1VjpkDRMwKOXKJPyZx3UkMm9VTgckvwCLcBGAs/s640/324096_m.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-xoYrDfR1zPE/Wn36x-13hdI/AAAAAAAASIY/HB1VjpkDRMwKOXKJPyZx3UkMm9VTgckvwCLcBGAs/s72-c/324096_m.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/shqiptaret-e-kosoves-ne-burgjet-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/shqiptaret-e-kosoves-ne-burgjet-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy