Shqiptarët në krizë edhe ndaj leximit, 40% më pak vizitorë në Bibliotekën Kombëtare

Numri i shqiptarëve që lexojnë duket në rënie të ndjeshme. Sipas të dhënave nga Instat, numri i frekuentimeve në bibliotekën më të rëndësishme në vend pothuajse është përgjysmuar gjatë vitit 2017.

Numri i frekuentimeve në Bibliotekën Kombëtare zbriti në 88 mijë, nga mbi 150 mijë që kishte qenë në vitin 2016. Efektet e epokës dixhitale po reflektohen qartë në frekuentimin e bibliotekave.

Aksesi i madh në informacion përmes internetit e bën më pak të domosdoshëm frekuentimin e bibliotekës, të paktën për një pjesë të mirë të publikut.

Megjithëse ka më pak lexues në biblioteka, jeta kulturore duket se ka qenë më intensive për sa i takon institucioneve të tjera. Kështu, gjatë vitit të kaluar ishte e dukshme është një rritje e numrit të spektatorëve në shfaqjet kulturore dhe teatrore. Sipas Instat, numri i spektatorëve në Teatrin Kombëtar është rritur me 40%, për një total prej 49 mijë spektatorësh.

Ndërsa në Teatrin e Operas dhe Baletit numri total i shikuesve është rritur me 177% krahasuar me vitin 2016. Me ritme të larta është rritur edhe frekuentimi i galerisë së arteve, ku vitin e kaluar janë regjistruar 36 mijë spektatorë, në rritje me 136% krahasuar me vitin 2016./Scantv/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7933,Camëri,108,Editorial,1700,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1772,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Shqiptarët në krizë edhe ndaj leximit, 40% më pak vizitorë në Bibliotekën Kombëtare
Shqiptarët në krizë edhe ndaj leximit, 40% më pak vizitorë në Bibliotekën Kombëtare
https://2.bp.blogspot.com/-k4rhlOpthzs/Wneba9EBocI/AAAAAAAAA5g/qt5Hr6GdRqscQgrPAxPI7v5lKJZtN08pACLcBGAs/s640/liber.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-k4rhlOpthzs/Wneba9EBocI/AAAAAAAAA5g/qt5Hr6GdRqscQgrPAxPI7v5lKJZtN08pACLcBGAs/s72-c/liber.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/shqiptaret-ne-krize-edhe-ndaj-leximit.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/shqiptaret-ne-krize-edhe-ndaj-leximit.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy