Sikur të kishin shqiptarët edhe sot udhëheqës të kalibrit të tillë…

Pregaditi Bekim Piraj

Më 28 nëntor 1943, me rastin e 31-vjetorit të shpalljes së pavarësisë dhe 500-vjetorit të kthimit të Gjergj Kastriotit, kreu i shtetit MEHDI FRASHERI iu drejtua popullit shqiptar me këto fjalë:

«Fataliteti historik deshi, që kombi ynë të kthejë sytë nga orienti [Lindja], megjithëse situata gjeografike lypte të vështronte drejt oksidentit [Perendimit], q’ish vatra e kulturës në të gjitha dijet e veta. Largimi nga oksidenti, kombin shqiptar e la në erësirë për katër shekuj e gjysëm dhe me një lethargji [përgjumje] mendore dhe trupore drejt përparimit.

Kjo shkaktoi që kombi shqiptar të mbetet i huaj dhe larg përparimeve që zhvilloheshin në oksident [Perendim], d.m.th larg lëvizjes mentare dhe artistike të Rilindjes [Europiane] në shekullin e XVI [16], larg nga lulëzimi i literaturës së shekullit të XVII [17] dhe nga përhapja e filozofisë shoqërore dhe politike e shekullit të XVIII [18].

Kjo mungesë ka peshue dhe peshon për keq në supet e kombit shqiptar. Kjo gjendje vazhdoi deri në ¾ e shekullit të XIX-të [19-të], duke u shfaqur këtu atje ndonjë burrë me ndjenja të larta e me mendje të kulluem, të cilët vajtojshin mjerimin e kombit t’onë në krahasim me popujt e tjerë, të cilët duke u liruar gati një shekull më parë se ne, kur u zgjue populli shqiptar, ata ishin të organizuem, të përparuem nga çdo pikëpamje dhe të trefishuem mbase të katërfishuem nga pikëpamja e shtimit të popullsisë.

Po t’i analizojmë parimet e veteranëve të zgjimit shqiptar [të Rilindasve], ashtu dhe vjershat e poetëve tanë kombëtarë, shohim se pavarësia [nga osmanët] do të kishte për qëllim dashurinë me njeri tjetrin, liritë njerëzore, d.m.th. liritë e mendimit, të ndërgjegjes, liria e fjalës, liria e shtypit, liria e shoqërimit, etj. Liria e çdo njeriu kufizohet me qarkun e lirisë së tjetrit.

Gjithë keto të drejta, që u kanë kushtuar njerëzve gjak e lot, kanë për qëllim lumturinë e popujve. Për ta, pavarësia e Shqipërisë duhet të ketë për ideal pajtimin e kombit tonë me këto të drejta dhe me sigurimin e tyre. Nën mbrojtjen e këtyre lirive, Shqipëria mund të bëhet Zvicra e Ballkanit. Vllaznija e një kombi do të thotë “një për të gjithë dhe të gjithë për një”.»

Sikur të kishin shqiptarët edhe sot udhëheqës të kalibrit të tillë…/ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7893,Camëri,108,Editorial,1681,Ekonomi,412,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2349,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1765,Reportazh,152,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,492,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Sikur të kishin shqiptarët edhe sot udhëheqës të kalibrit të tillë…
Sikur të kishin shqiptarët edhe sot udhëheqës të kalibrit të tillë…
https://2.bp.blogspot.com/-oRkUXr8ImjM/WpIJlHPMHUI/AAAAAAAAChw/QjsXsWh8-CU12J-9p1rPssxyuQWH7cE4wCLcBGAs/s640/28468768_1895584897141546_2403823583795393978_n-640x480.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-oRkUXr8ImjM/WpIJlHPMHUI/AAAAAAAAChw/QjsXsWh8-CU12J-9p1rPssxyuQWH7cE4wCLcBGAs/s72-c/28468768_1895584897141546_2403823583795393978_n-640x480.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/sikur-te-kishin-shqiptaret-edhe-sot.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/sikur-te-kishin-shqiptaret-edhe-sot.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy