Skandali Novartis, a do bëjë FBI në Tiranë atë që bëri në Athinë?

Skandali me rryshfetet me kompaninë faramaceutike “Novartis” dhe rimbursimin e barnave ku përfshihen 2 ish-kryeministra dhe 8 ish-ministra të Greqisë është një dosje që u është përcjellë autoriteteve greke nga FBI amerikane.

Avokati grek i tre personave paditës, emrat e të cilëve nuk bëhen të ditur, tha për mediat se FBI ka në posedim të gjitha provat materiale që vërtetojnë përfshirjen e një pjese të politikanëve të akuzuar.

Dokumentet, bisedat telefonike, videot, e-mailet dhe llogaritë bankare dëshmojnë favorizimin qe qeveritë greke i bënë kompanisë Novartis, duke dëmtuar konkurrencën.

Bëhet fjalë për politikanë të partisë Demokracia e Re dhe PASOK, mes të cilëve ish-kryeministri Samaras, Komisioneri për Emigracionin, Dmitiris Avramopoulos, ish-ministri i Jashtëm, Evangjelos Venizelos etj.

Paditësit janë ish-zyrtarë të Novartis, të cilët i kanë dhënë dokumente FBI-së dhe dinë çdo prapaskenë.

Autoritetet amerikane kishin shprehur interesin për t’u informuar. FBI dërgoi informacionin që kishte nga kërkimet e veta.

Por dalja e dosjes së Novartis gjatë debateve politike në Parlament, thuhet se ka shkaktuar një pakënaqësi të madhe tek FBI, pasi raportet e saj u dërguan “vetëm për informacion dhe udhëzime mbi hetimet dhe jo për përdorime të tjera”.

Rasti të sjell në mendje gjithsesi paralele me Tiranën, ku amerikanët janë në krye të përpjekjeve për reformën në drejtësi, tek e cila publiku shqiptar ka varur shpresën se do sjellë dënimin e politikanëve të akuzuar prej vitesh, por pa asnjë rezultat ndëshkues./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Skandali Novartis, a do bëjë FBI në Tiranë atë që bëri në Athinë?
Skandali Novartis, a do bëjë FBI në Tiranë atë që bëri në Athinë?
Skandali Novartis, a do bëjë FBI në Tiranë atë që bëri në Athinë?
https://1.bp.blogspot.com/-ktnsCdmrJMo/WoBDlkFSEaI/AAAAAAAASWA/m1clVaS3HE8LQuC4JauubmHN1wXhgTQTgCLcBGAs/s640/1200px-Industria_Novartis-905x395.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-ktnsCdmrJMo/WoBDlkFSEaI/AAAAAAAASWA/m1clVaS3HE8LQuC4JauubmHN1wXhgTQTgCLcBGAs/s72-c/1200px-Industria_Novartis-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/skandali-novartis-do-beje-fbi-ne-tirane.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/skandali-novartis-do-beje-fbi-ne-tirane.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy