Skënderbeu rrezikon 1 milion € dhe 10 vite përjashtim nga Europa për shitje ndeshjesh

Skënderbeu rrezikon një penalizim të rëndë prej 10 vitesh pezullim nga aktivitetet ndërkombëtare, kjo bazuar në pretencën e inspektorëve të Disiplinës së UEFA-s.

Sipas kërkesës së tyre, drejtuar Komisionit të Apelit kërkohet një përjashtim prej 10 vitesh nga aktivitetet ndërkombëtare të skuadrës shqiptare dhe një gjobë prej 1 milion euro.

Ky është vazhdimi i një procesi që ka zgjatur më tepër se dy vite nga organi i futbollit europian për Skënderbeun.

Ekipi korçar është penalizuar nga UEFA dy vite më parë me një sezon përjashtim nga aktivitetet ndërkombëtare për dyshime në implikime të ndeshjeve me rezultate të paracaktuara.

Ky ka qenë një penalizim administrativ dhe sipas UEFA-s, pritet edhe një penalizim disiplinor.

Pikërisht për këtë arsye është edhe kjo kërkesë e inspektorëve të Komisionit të Disiplinës së UEFA-s, ndaj Komisionit të Apelit, një proces i cili do të zhvillohet në ditët në vazhdim.

Për momentin ende nuk ka asnjë vendim përfundimtar rreth këtij procesi disiplinor.

Ashtu siç duket edhe në dokumentin e publikuar, kjo është një kërkesë për referim te Komisioni i Apelit në UEFA, çka dëshmon se hallka e parë e gjykimit, Disiplina, konsiderohet e ezauruar.

Sikurse dihet, UEFA ka dy organe juridike të vetat, Komisionin e Disiplinës dhe të Apelit, por vendimi konsiderohet përfundimtar vetëm pasi të shprehet edhe CAS-i i Lozanës në Zvicër, nëse palët i drejtohen këtij tribunali të mirënjohur ligjor sportiv.

Kujtojmë se Skënderbeu ka reklamuar në këtë gjykatë sportive edhe vendimin e Etikës pranë FSHF-së, që i ka hequr titullin e para dy sezoneve skuadrës korçare.

Shkresa e plotë e dalë nga UEFA:

Kërkesa e inspektorëve të etikës dhe disiplinës së UEFA-s

Bazuar në konsideratat e sipërpërmendura, Inspektorët e Etikës dhe Disiplinës u kërkojnë Komisionit të Disiplinës së UEFA-s që:

1 – T’ia referojnë çështjen Komitetit të Apelit të UEFA-s në përputhje me nenin 34 (3) të Statutit të UEFA-s dhe nenit 29 (3) DR.

Në çdo rast, kërkohet me respekt që autoriteti përkatës i UEFA-s:

2 – Të deklarojë se Skënderbeu është i përjashtuar nga pjesëmarrja në kompeticionet e UEFA-s për dhjetë (10) vite.

3- Të vendosë një gjobë 1.000.000 për Skënderbeun.

Inspektorët e Komisionit të Etikës dhe Disiplinës ruajnë të drejtën për të ndryshuar raportin e tyre nëse vihen në zotërim të informacioneve të tjera në lidhje me këtë çështje.

Nyon, 7 shkurt 2018.

Miguel Lietard Fernandez-Palacios, avokat

Karl Doht, ekspert bastesh

Inspektorët e Komitetit të Etikës dhe Disiplinës të UEFA-s/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7933,Camëri,108,Editorial,1700,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1772,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Skënderbeu rrezikon 1 milion € dhe 10 vite përjashtim nga Europa për shitje ndeshjesh
Skënderbeu rrezikon 1 milion € dhe 10 vite përjashtim nga Europa për shitje ndeshjesh
Skënderbeu rrezikon 10 vite përjashtim nga Europa për shitje ndeshjesh
https://1.bp.blogspot.com/-bhS8r-PX-xM/WoW4wD3xqjI/AAAAAAAASw8/N23T_KkLibo8_sAtXfAOMccLva27WHLIQCLcBGAs/s640/skenderbe-905x395.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-bhS8r-PX-xM/WoW4wD3xqjI/AAAAAAAASw8/N23T_KkLibo8_sAtXfAOMccLva27WHLIQCLcBGAs/s72-c/skenderbe-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/skenderbeu-rrezikon-1-milion-dhe-10.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/skenderbeu-rrezikon-1-milion-dhe-10.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy