Sondazhi: Maqedonasit duan Serbinë, Bullgarinë e Turqinë, por jo Kosovën, Shqipërinë e SHBA-në

Ata kanë ndarë një opinion më pozitiv në botë për Gjermaninë dhe Holandën, por nuk pëlqejnë as SHBA-të dhe as Rusinë.

Shumica e qytetarëve të Maqedonisë kanë një opinion të tillë, pas një studimi të kryer nga Institutit për Kërkime Politike në Shkup (IPIS).

32.8 janë kanë pasur një opinion tepër negativ për Shqipërinë dhe pjesërisht janë shprehur negativisht për vendin tonë 19 për qind e të pyeturve në Maqedoni.

Bazuar në këtë vrojtim, siç raportohet sot nga MIA, 42.3 për qind kanë shprehur një opinion tepër pozitiv për Serbinë dhe vetëm 28.7 mendim të pjesshëm pozitiv.

25.8 për qind kishin një mendim tepër pozitiv për Bullgarinë dhe 30. 7 pjesërisht pozitiv.

33.3 për qind janë përgjigjur shumë negativisht për opinionin e tyre ndaj Kosovës ndërsa 22.4 për qind kanë ndarë një opinion pjesërisht negativ.

28.7 për qind janë përgjigjur për një opinion tepër negativ ndaj Greqisë dhe 24.7 për qind opinion disi negativ.

Përsa u përket vendeve të tjera në botë, maqedonasit kishin një opinion më tepër pozitiv për vende si Gjermania e Holanda dhe më tepër negativ për SHBA-të e Rusinë.

Ata pozitivisht janë përgjigjur për Turqinë.

Më shumë nga ata që janë pyetur, (54.5%) e shohin Greqinë, SHBA-të dhe Kosovën, si kërcënimet më të mëdha të Maqedonisë.

1.114 qytetarë morën pjesë në këtë studim, që u krye nga data 16 deri më 21 dhjetor, përmes telefonit./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7893,Camëri,108,Editorial,1681,Ekonomi,412,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2349,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1765,Reportazh,152,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,492,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Sondazhi: Maqedonasit duan Serbinë, Bullgarinë e Turqinë, por jo Kosovën, Shqipërinë e SHBA-në
Sondazhi: Maqedonasit duan Serbinë, Bullgarinë e Turqinë, por jo Kosovën, Shqipërinë e SHBA-në
https://1.bp.blogspot.com/-ggZIm_jX3WY/Wn2UeNRbB4I/AAAAAAAASE0/OHLxj7yuYTYXCb4Y50Tig3GJQUzgMgbawCLcBGAs/s640/Tan2015-12-24_16137122_2-905x395.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-ggZIm_jX3WY/Wn2UeNRbB4I/AAAAAAAASE0/OHLxj7yuYTYXCb4Y50Tig3GJQUzgMgbawCLcBGAs/s72-c/Tan2015-12-24_16137122_2-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/sondazhi-maqedonasit-duan-serbine.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/sondazhi-maqedonasit-duan-serbine.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy