Strategjia për integrimin/Mogherini nota pozitive për Shqipërinë, 100% zbatuese për politikën e jashtme

Shefja e Diplomacisë së Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, ka prezantuar mesditën e sotme strategjinë e BE për zgjerimin drejt Ballkanit Perëndimor.

Mogherini tha se Ballkani Perëndimor është pjesë e Evropës. “Vendet e Ballkanit Perëndimor ndajnë të njëjtën histori, do të kemi një të ardhme të përbashkët.”

Gjithashtu ajo u shpreh se Shqipëria dhe Mali i Zi kanë qenë zbatuese 100% sa i përket politikave të jashtme.

Sipas Mogherinit, e ardhmja e përbashkët është prioriteti me të cilin po punon BE dhe kjo strategji është prioritet i qartë për vendet e Ballkanit.

“Duhet të vijojnë reformat nga këto vende në të mirë të qytetarëve. Nuk ka një datë të saktë, por perspektiva mbetet e qartë dhe vizioni po ashtu. Kjo nuk vlen vetëm për ato vende për të cilat kanë nisur negociatat, por edhe për vendet e tjera. Kjo strategji është hapi i parë i BE, në muajt në vijim do të ketë hapa të tjerë”. -deklaroi ndër të tjera Mogherini./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7991,Camëri,109,Editorial,1717,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,630,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Strategjia për integrimin/Mogherini nota pozitive për Shqipërinë, 100% zbatuese për politikën e jashtme
Strategjia për integrimin/Mogherini nota pozitive për Shqipërinë, 100% zbatuese për politikën e jashtme
https://3.bp.blogspot.com/-BQqk1dBn_O4/WnpQF7nGv8I/AAAAAAAABFY/txWZjcUEE5MLpQJ3C8HP6EDRkNRHOD2aACLcBGAs/s640/Federika-Mogherini-420x285.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-BQqk1dBn_O4/WnpQF7nGv8I/AAAAAAAABFY/txWZjcUEE5MLpQJ3C8HP6EDRkNRHOD2aACLcBGAs/s72-c/Federika-Mogherini-420x285.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/strategjia-per-integriminmogherini-nota.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/strategjia-per-integriminmogherini-nota.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy