Studentet shqiptare kryesojnë në botë për prirjet në shkencë dhe matematikë

Shqipëria është një nga vendet e pakta në botë ku gratë dhe vajzat kanë rezultate më të larta se djemtë në shkencë dhe matematikë.

Përfaqësuesi i UN Women në Shqipëri, Giuseppe Belsito i ka konsideruar vajzat dhe gratë një pasuri fantastike, ku sipas tij këto të fundit do të jenë edhe e ardhmja e vendit.

Sipas të dhënave të bëra publike nga Un Women(organizatë ndërkombëtare) që operon edhe në Shqipëri, vetëm 28% e të gjithë studiuesve të botës janë gra. Studentet vajza në Shqipëri dominojnë fushën e shkencave të edukimit, pasuar nga nga shëndetësia dhe mirëqenia. Vetëm 5% e vajzave janë diplomuar në inxhinieri.

Por më shumë se 71% e studentëve të diplomuar në fushën e shkencave natyrore dhe matematikës janë vajza.

Po kështu, sipas objektivave globale përfshirja sa më e madhe e grave dhe vajzave në kërkimin shkencor, jetën politike apo pozicione drejtuese përbëjnë tiparet e zhvillimit të qëndrueshëm të një vendi. /atshZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7982,Camëri,108,Editorial,1716,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Studentet shqiptare kryesojnë në botë për prirjet në shkencë dhe matematikë
Studentet shqiptare kryesojnë në botë për prirjet në shkencë dhe matematikë
Studentet shqiptare kryesojnë në botë për prirjet në shkencë dhe matematikë
https://1.bp.blogspot.com/-d3YLHnThaeg/WoSDvwcz5CI/AAAAAAAASsE/tK3RLt2U7WUyFUTZ4z3Nf8V8QbtFc1z8wCLcBGAs/s640/27983408-1814628611915731-5813311688275448519-o-600x400_1518518982-1401027.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-d3YLHnThaeg/WoSDvwcz5CI/AAAAAAAASsE/tK3RLt2U7WUyFUTZ4z3Nf8V8QbtFc1z8wCLcBGAs/s72-c/27983408-1814628611915731-5813311688275448519-o-600x400_1518518982-1401027.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/studentet-shqiptare-kryesojne-ne-bote.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/studentet-shqiptare-kryesojne-ne-bote.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy