Taksë për garazhet dhe ndërtesat e vjetra që nuk janë në përdorim

Nga 1 Prilli faturës së taksave do t’i shtohet edhe ajo për garazhet apo ndërtesat e vjetra që nuk janë në përdorim.

Niko Lera, drejtor i politikave fiskale në Ministrinë e Financave thotë se do të ketë rivlerësim të këtyre objekteve.

“Janë pasuri dhe si pasuri duhet të taksohen. Natyrisht edhe ligji ka autorizuar axhustim të vlerës së garazheve të apartamenteve të ndërtuara para vitit 1993 apo çdo objekti tjetër që përdoret për veprime tregtare, industriale etj. Garazhdet do të jenë me 60-70% e vlerës, pra do të merret parasysh edhe vlera e tregut të tyre”- theksoi Lera

Çdokush që gëzon të drejta mbi këto pasuri të patundshme, do të paguajë 0.05% të vlerës së pasurisë, ndërsa bizneset do të japin 0.15% të saj.

Por qeveria ende nuk ka vendosur se si do të vilet kjo taksë, edhe pse fillimisht u propozua që ajo të vijë përmes faturës së dritave, po diskutohet varianti për tu marrë edhe nga drejtoritë e ujësjellësit.

“Mund të përdorim agjentë për mbledhjen e kësaj takse ose t’a mbledhim vetë. Deri në këtë moment ne nuk kemi përcaktuar në mënyrë definitive kush do të jetë agjenti”- tha Lera për Tv Klan.

Niko Lera, drejtor i politikave fiskale, thotë se janë bërë gati 5 metodologji për të përcaktuar vlerën reale të pronës, që nga ato që janë deklaruar në hipotekë, kontrata e shitjes, e deri të çmimi referencial fiskal i vendosur nga qeveria për atë zonë.

Pas implementimit të metodës së re në fillim të prillit, skema më pas do të zgjerohet edhe me taksën për truallin, e pas disa kohësh edhe për tokën bujqësore./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Taksë për garazhet dhe ndërtesat e vjetra që nuk janë në përdorim
Taksë për garazhet dhe ndërtesat e vjetra që nuk janë në përdorim
https://3.bp.blogspot.com/-eknyqgKV6vU/WpEyTqf4v2I/AAAAAAAATbc/rCfd6DKW2_AbiagZ5jc093hGquYIE5__wCLcBGAs/s640/Drejtori-i-Politikave-Fiskale-n%25C3%25AB-Ministrin%25C3%25AB-e-Financave-Niko-Lera-905x395.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-eknyqgKV6vU/WpEyTqf4v2I/AAAAAAAATbc/rCfd6DKW2_AbiagZ5jc093hGquYIE5__wCLcBGAs/s72-c/Drejtori-i-Politikave-Fiskale-n%25C3%25AB-Ministrin%25C3%25AB-e-Financave-Niko-Lera-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/takse-per-garazhet-dhe-ndertesat-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/takse-per-garazhet-dhe-ndertesat-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy