Tërheqja e Llallës/ Lu jep sinjalet e qarta: Kush ka frikë nga Vetting-u, të frikësohet dhe nga hetimet penale!

Ambasadori amerikan Donald Lu, nuk ndalet me mesazhet e forta të dhëna kundrejt politikës shqiptare. Edhe një herë tjetër ai ka trumbetuar se ata që kanë frikë nga Vetting-u, duhet të kenë frikë edhe nga hetimet e pashmangshme penale. Dy ditë më parë, ish-kryeprokurori Adriatik Llalla i dorëzoi presidentit Meta kërkesën për t’u tërhequr nga e drejta e emërimit në Gjykatën e Apelit. Njëherësh, ai iu drejtua organeve të Vettingut me kërkesën për të mos iu nënshtruar këtij procesi. Duke qëndruar në të njëjtën linjë, për ambasadorin Lu, spastrimi i drejtësisë nga të korruptuarit, është një arritje.

“Vendimi për t’u tërhequr është një vendim personal, por largimi i çdo gjykatësi apo prokurori të korruptuar e të paaftë, është një fitore në betejën për një sistem drejtësie më të mirë. Ata nuk mund të rikthehen në sistem për 15 vjet”, tha ambasadori Lu.

Me theks të veçantë për Llallën, kryediplomati amerikan në vendin tonë heq dyshimet nëse pas tërheqjes nga sistemi, do t’i nënshtrohet ose jo procesit të Vetting-ut.

“Tërheqja nuk i shfajëson këta ish-zyrtarë nga përgjegjësitë e mundshme penale për korrupsion, apo shpërdorim detyre. Ata që kanë frikë nga Vetting-u, duhet të kenë frikë edhe nga hetimet e pashmangshme penale”, tha ai.

Mandati i Adriatik Llallës përfundoi më 7 dhjetor 2017, pas qëndrimit në krye të organit të akuzës për 5 vite. Gjatë procesit të zëvendësimit të tij me një prokuror të përkohshëm, ishte sërish Donald Lu që foli ashpër. Ai tha se Shqipëria duhet të zgjedhë një kryeprokuror, që të mos mbrojë më politikanët e korruptuar, duke iu referuar indirekt Adriatik Llallës, që sipas ambasadorit, ka mbyllur çdo dosje korrupsioni”, shkruan BalkanWeb”./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9222,Camëri,117,Editorial,2023,Ekonomi,506,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1466,Iliridë,286,Kosovë,2668,Kulture,719,Luginë,61,Moti,2,Politik,1896,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Tërheqja e Llallës/ Lu jep sinjalet e qarta: Kush ka frikë nga Vetting-u, të frikësohet dhe nga hetimet penale!
Tërheqja e Llallës/ Lu jep sinjalet e qarta: Kush ka frikë nga Vetting-u, të frikësohet dhe nga hetimet penale!
Tërheqja e Llallës/ Lu jep sinjalet e qarta: Kush ka frikë nga Vetting-u, të frikësohet dhe nga hetimet penale!
https://3.bp.blogspot.com/-ju3WfAqItSQ/WoHUnYH9QgI/AAAAAAAASgg/xK4wagz9pBM5NNELF2X6ywAX8rLzdL9ywCLcBGAs/s640/Donald-Lu-dhe-Adriatik-Llalla-1068x900.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-ju3WfAqItSQ/WoHUnYH9QgI/AAAAAAAASgg/xK4wagz9pBM5NNELF2X6ywAX8rLzdL9ywCLcBGAs/s72-c/Donald-Lu-dhe-Adriatik-Llalla-1068x900.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/terheqja-e-llalles-lu-jep-sinjalet-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/terheqja-e-llalles-lu-jep-sinjalet-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy