Termi “Çamëri”/Bushati: S’kemi rënë dakord me Kotzias

Bushati mohon që të ketë rënë dakord me homologun grek, Nikos Kotzias, për heqjen e termit “Çamëri” nga tekstet shkollore. I pyetur për deklaratat e kryediplomatit grek i cili u shpreh se Tirana ka rënë dakord për një gjë të tillë, Bushati pranoi në emisionin “5 pyetjet nga Babaramo”, se të dy vendet po shqyrtojnë tekstet shkollore për heqjen e atyre termave që bien ndesh me standardet e Komisionit Europian, por pa specifikuar nëse termi “Çamëri” bie ndesh me këto parime.

“Nuk di që të kemi rënë dakord për këto gjëra. Ka një komision shtetëror për rishikimin e teksteve, për të shmangur referenca të cilat nuk janë përputhje me standardet e KE, do të hiqen.

Ka një grup ekspertësh dhe ky grup mblidhet mbi baza periodike. Nuk e di ku ka dalë kjo, barazia e Çamërisë me Vorio-Epirin. Mblidhen ministria jonë e Arsimit me atë greke dhe diskutojnë, këta janë duke bërë punë”, tha Bushati.

“Çështja Çame nuk është çështje e një partie, por është çështje kombëtare, çështje e të drejtave të njeriut. Nuk është një çështje për pretendime territoriale, apo barazi”, deklaroi ministri i Jashtëm./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7887,Camëri,108,Editorial,1679,Ekonomi,411,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2347,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1761,Reportazh,152,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,492,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Termi “Çamëri”/Bushati: S’kemi rënë dakord me Kotzias
Termi “Çamëri”/Bushati: S’kemi rënë dakord me Kotzias
https://4.bp.blogspot.com/-4-XXMKmivqk/WotdWKW1sCI/AAAAAAAACLc/wi1Gh3A0k4APldefxtpFZDE1eOeICWADACLcBGAs/s640/ditmir-bushati1-696x466.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-4-XXMKmivqk/WotdWKW1sCI/AAAAAAAACLc/wi1Gh3A0k4APldefxtpFZDE1eOeICWADACLcBGAs/s72-c/ditmir-bushati1-696x466.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/termi-cameribushati-skemi-rene-dakord.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/termi-cameribushati-skemi-rene-dakord.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy