The Economist: Një dekadë Pavarësi, Kosova është ende e dhunshme (në veri)

Prestigjozja “The Economist” i ka kushtuar një artikull shtetit të Kosovës, dhe faktit që Kosova këtë vit po feston një dekadë shtet, që nga shpallja e Pavarësisë më 17 shkurt 2008.

Ky artikull i “The Economist” fillon me ngjarjen e cila vuri në sprovë shtetin e Kosovës dhe sundimin e ligjit në vend, vrasjen e liderit të SDP-së, Oliver Ivanoviq.

“Oliver Ivanoviq, një politikan serb i Kosovës i cili u vra më 16 janar të vitit 2018, duke u goditur me 6 plumba në trupin e tij, kjo vrasje ishte një shenjë e zymtë për Kosovën, e cila feston 10 vjetë shtet që nga shpallja e Pavarësisë më 17 shkurt. Minoriteti serb që një kohë të gjatë është i frikësuar nga popullata shumicë e Kosovës, shqiptarët. Tani, ashtu siç thoshte lideri i vrarë para vdekjes së tij, duhet të frikësohemi më shumë nga serbët se sa nga shqiptarët”, shkruan në këtë artikull.

“Ivanoviq u qëllua jashtë zyrës së tij në qytetin e ndarë të Mitrovicës. Pas luftës së 1999-tës, në të cilën NATO intervenoi ndaj kampanjës serbe për pastrimin etnik të shqiptarëve, ai u ndihmoi serbëve në marrjen e kontrollit të pjesës veriore të Mitrovicës, ndaj jugut i cili banohet nga shqiptarët. Në kohën e vdekjes së tij, ishte në proces gjyqi kundër tij, i cili e akuzonte atë për krime lufte. Shumë serb mendojnë që vrasja e Ivanoviq ka ndodhur nga kundërshtarët e tij politik” shkruan “The Economist”.

“Festimet e Pavarësisë së Kosovës, do të jenë të ëmbla dhe të hidhura. Shteti po përballet me një varfëri të skajshme, ku Kosova dhe Bjellorusia janë vendet e vetme evropiane të cilat nuk kanë hyrë ende nën zonën Schengen. Shumë kosovarë mendojnë që liderët e tyre janë të përfshirë në krim të organizuar. Një Gjykatë Speciale është ngritur në Hagë për të hetuar krimet e dyshuara të kryera nga Shqiptarët e Kosovës gjatë luftës, por shumë zyrtarë të BE-së thonë që dëshmitarët janë të frikësuar të japin dëshmitë e tyre” vazhdohet në këtë artikull.

“Është e vështirë të hetohen për krime lufte, të njëjtit që janë heronjë të saj. Vitin e kaluar, tash Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, i liruar nga akuzat për krime lufte nga Gjykata në Hagë, ishte arrestuar në Francë me dyshimet për të njëjtat akuza. Francezët e liruan atë, por ai arrestim ringjalli dyshimet për karrierën e tij. Ai tani është një Kryeministër i Kosovës. Për kuriozitet, ai është i mbështetur edhe nga komuniteti serb në Parlamentin e Kosovës. Shumë kosovarë e shohin këtë si një provë të mjaftueshme se politika është më pak për çështje se sa për mbledhjen e plaçkave nga ajo” thuhet në këtë shkrim.

“Dhjetëra mijëra serbë ikën nga Kosova me fillimin e luftës. Më shumë se 120 mijë raportohet të kenë mbetur, të cilët për shumë vite janë mbrojtur nga forcat ndërkombëtare, por gjithsesi situata është më e qetë tani. Që nga viti 2011 Serbët dhe Kosovarët i kanë hyrë një procesi të dialogut me rekomandimet e Bashkimit Evropian”./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11394,Camëri,133,Editorial,2608,Ekonomi,708,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1819,Iliridë,376,Kosovë,3447,Kulture,920,Luginë,77,Moti,2,Politik,2306,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,560,Video,673,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: The Economist: Një dekadë Pavarësi, Kosova është ende e dhunshme (në veri)
The Economist: Një dekadë Pavarësi, Kosova është ende e dhunshme (në veri)
https://3.bp.blogspot.com/-GJF8f69C5lQ/WoYZ7NQm1rI/AAAAAAAABz8/NdvW-D407CIdCeXoS0Om8k8CwNMBnglrgCLcBGAs/s640/kosova-5.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-GJF8f69C5lQ/WoYZ7NQm1rI/AAAAAAAABz8/NdvW-D407CIdCeXoS0Om8k8CwNMBnglrgCLcBGAs/s72-c/kosova-5.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/the-economist-nje-dekade-pavaresi.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/the-economist-nje-dekade-pavaresi.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy