“The Guardian”: Kosova 10 vjet shtet me korrupsion e ndotje, por me rini plot energji

Gazeta presticioze “The Guardian” ka shkruar për Prishtinën, si kryeqytetin më të ri në Evropë, në dhjetëvjetorin e pavarësisë së Kosovës duke thënë se shteti përballet me korrupsion dhe ndotje, por që ka rini me plot energji.

“Guardian” ka përmendur faktin se 42 për qind e popullatës në Kosovë është nën moshën 24-vjeçare, ndërsa ka shtuar se Prishtina është vazhdimisht në ringjallje. “Ajo është rindërtuar dy herë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Edhe pse lufta e fundit zbrazi qytetin nga shqiptarët, dëmtimet fizike vëreheshin në pak ndërtesa. Pas luftës, shumica e qytetarëve serbë u larguan drejt Graçanicës ose pikave në veri, dhe Kombet e Bashkuara morën kontrollin e institucioneve. Por krimi dhe korrupsioni mbretëruan, përfshirë edhe pjesën urbane të qytetit. Më 2000, drejtori për arkitekturë dhe planifikim urban, Rexhep Luci, që përpiqej të vendoste rendin dhe ligjin në qytet ku të pasurit po ndërtonin ilegalisht, u vra. Vrasja e tij akoma nuk është zgjedhur, dhe më 2014, kryetari Shpend Ahmeti mori pushtetin duke u zotuar për luftën ndaj ndërtimeve ilegale, që kishin arritur në 40 mijë”, shkruan “Guardian”, e sjell në shqip nga “Zeri.info”./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9266,Camëri,117,Editorial,2032,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,288,Kosovë,2690,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “The Guardian”: Kosova 10 vjet shtet me korrupsion e ndotje, por me rini plot energji
“The Guardian”: Kosova 10 vjet shtet me korrupsion e ndotje, por me rini plot energji
https://2.bp.blogspot.com/-hgLDwoXZ9xc/Wowu8pOZlPI/AAAAAAAATMA/vQnfryrFs5kBwMZm_K2za9zG8WER7glBgCLcBGAs/s640/auto_guar1519064712.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-hgLDwoXZ9xc/Wowu8pOZlPI/AAAAAAAATMA/vQnfryrFs5kBwMZm_K2za9zG8WER7glBgCLcBGAs/s72-c/auto_guar1519064712.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/the-guardian-kosova-10-vjet-shtet-me.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/the-guardian-kosova-10-vjet-shtet-me.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy