Turqia, Rusia e Kina?! “Ballkani Perëndimor, fushë shahu gjeostrategjike”

Shqiperia dhe fqinjët e saj mund të bashkohen më Bashkimin Evropian brenda një dekade.

Të paktën këtë bindje ndan Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati në një intervistë për Reuters, duke folur mbi procesin e integrimit në BE të Ballkanit Perëndimor.

I pyetur për shkallën e ndikimit të Rusisë, Turqisë apo Kinës në rajon, Bushati thotë: “Ballkani Perëndimor shihet si një fushë shahu gjeostrategjike”.

Shqipëria i mirëpret investimet nga vendet e tjera, përfshirë Japoninë, tha ai, por theksoi se nuk kishte alternativë tjetër veçse atë të anëtarësimit në BE. Ministri Bushati e ka bërë këtë intervistë gjatë punimeve të konferencës së Sigurisë së Mynihut.

Ndërkohë artikulli i prestigjozes Reuters i kushton një vëmendje takimit mes kryeministrit të Maqedonisë Zoran Zaev me kancelaren Angela Merkel, ku kjo e fundit premton se do të përpiqet të përshpejtojë procesin, ndonjëherë të ngadalshëm, të zhbllokimit të fondeve të BE-së të destinuara për Ballkanin.

“Ne evropianët nganjëherë kemi nevojë për shumë kohë. Kjo nuk është domosdoshmërisht një çështje se sa, por sa kohë duhet”, tha Merkel, duke vënë në dukje procedurat e gjata të planifikimit të projekteve të tilla si ndërtimi i autostradës, që mund të shqetësojë vendasit./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7975,Camëri,108,Editorial,1712,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2377,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Turqia, Rusia e Kina?! “Ballkani Perëndimor, fushë shahu gjeostrategjike”
Turqia, Rusia e Kina?! “Ballkani Perëndimor, fushë shahu gjeostrategjike”
https://3.bp.blogspot.com/-tExub6gsuvk/WpCoNgYO24I/AAAAAAAACZs/PHS1Japy8Us8EJuH7anCv1srfp05e27oQCLcBGAs/s640/bushati.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-tExub6gsuvk/WpCoNgYO24I/AAAAAAAACZs/PHS1Japy8Us8EJuH7anCv1srfp05e27oQCLcBGAs/s72-c/bushati.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/turqia-rusia-e-kina-ballkani-perendimor.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/turqia-rusia-e-kina-ballkani-perendimor.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy