TV grek Antena: "Shqipëria pritet t’i sjellë një njohje Kosovës"

Ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Ditmir Bushati ka folur rreth çështjes së njohjes së Pavarësisë së Kosovës, nga njëri prej vendeve të tij fqinj.

Në një intervistë për televizionin grek, “Antena TV”, Bushati ka thënë se pavarësisht ku jetojnë shqiptarët në Ballkan kanë dëshmuar që nga e kaluara që kanë elemente të stabilitetit demokratikë dhe prespektivë Euro-Atlantike.

“Pavarësisht se ku jetojnë shqiptarët në Ballkan, ata kanë dëshmuar në të kaluarën se janë element vitalë të stabilitetit demokratik dhe perspektivës Euro-Atlantike në rajonin tonë. I vetmi frymëzim që shqiptarët kanë është i lidhur me këtë proces, me integrimet euro-atlantike”, ka thënë Bushati.

Po ashtu ministri shqiptarë është shprehur se, Shqipëria do të kërkojmë nga Greqia që të njoh pavarësinë e Kosovës.

“Nuk I takon qeverisë shqiptare të flasë për shembull për marrëdhëniet mes Greqisë dhe Kosovës. Natyrisht, ne do të mirëprisnim dhe kërkojmë njohjen nga Greqia të Kosovës si shtet, sepse ne do ta shihnim këtë si një hap në drejtimin e duhur dhe si një investim për stabilitetin e rajonit tonë, fqinjëve tanë”, ka thënë Bushati.

Ndër tjerash Bushati ka folur edhe rreth trazirave të fundit që janë duke ndodhur në kryeqytetin grek, Athinë, rreth propozimit të emrit Maqedoni./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9266,Camëri,117,Editorial,2032,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,288,Kosovë,2690,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: TV grek Antena: "Shqipëria pritet t’i sjellë një njohje Kosovës"
TV grek Antena: "Shqipëria pritet t’i sjellë një njohje Kosovës"
https://3.bp.blogspot.com/-cKDRQ7eAQ5g/Wncz6b7hohI/AAAAAAAARb0/G9q6frN3y_0OCNa7gd1yv7O3LJLLoK7uwCLcBGAs/s640/IMG_1484-1200x630.png
https://3.bp.blogspot.com/-cKDRQ7eAQ5g/Wncz6b7hohI/AAAAAAAARb0/G9q6frN3y_0OCNa7gd1yv7O3LJLLoK7uwCLcBGAs/s72-c/IMG_1484-1200x630.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/tv-grek-antena-shqiperia-pritet-ti.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/tv-grek-antena-shqiperia-pritet-ti.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy