U krijua 99 vjet më parë, ky është klubi i parë i futbollit në Shqipëri

Futbolli shqiptar i ka fillimet e hershme që pas Pavarësisë së Shqipërisë. Në shumë qytete të vendit filloi të luhej një lojë e re sportive me emrin “futboll”. Në Shkodër, Vlorë, Korçë e në disa qytete të tjera filluan të zhvilloheshin ndeshje të tilla futbolli. Në Shkodër shumë lagje të vjetra shkodrane filluan të ndesheshin ndërmjet tyre duke krijuar një interes të veçantë në popullsinë e asokohe.

Duke parë interesimin e madh ndaj këtij sporti filluan të krijoheshin grupe të vogla sportive të cilët më vonë do të krijojnë një Shoqëri të vetme sportive me emrin Vllaznia. Shoqëria “Vllaznia” është themeluar më 16 shkurt të vitit 1919, ku nismëtarët ishin anëtarët e shoqatës “Mustafa Pasha” dhe “Vaso Pasha”, të cilët u bashkuan duke krjuar një shoqëri të vetme me emrin “Vllaznia”.

Ndër themeluesit e shoqërisë “Vllaznia” mund të përmendim emrat e Hilë Mosit, që u zgjodh kryetar, Hysen Draçini nënkryetar e Jonuz Tafili sekretar. Kjo shoqëri do të luante një rol shumë të madh në zhvillimin e llojeve të ndryshme të sportit në vendin tonë. Madje pikërisht në Shkodër kanë fillimin e tyre sporte si futbolli, çiklizmi, atletika etj.

Kjo shoqëri do të ishte e para shoqëri e këtij lloji në vendin tonë. Në këto vite nuk mund të lëmë pa përmendur lojtarët me fame, si Loro Boriçi, Muhamet Dibra, Xhelal Juka, Bimo Fakja, Met Vasija e shumë e shumë të tjerë që kanë berë historinë e Vllaznisë.

Në vitet në vazhdim Vllaznia paraqitet gjithmonë si pretendente, duke qenë ekipi i vetem nga rrethet që do të konkurojë treshen e ekipeve të kryeqytetit. Ekipi shkodran mbushi 99 vjet nga krijimi i tij. Ekip gjithë histori, trofe dhe legjenda të futbollit shqiptar…/ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7991,Camëri,109,Editorial,1717,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,630,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: U krijua 99 vjet më parë, ky është klubi i parë i futbollit në Shqipëri
U krijua 99 vjet më parë, ky është klubi i parë i futbollit në Shqipëri
U krijua 99 vjet më parë, ky është klubi i parë i futbollit në Shqipëri
https://1.bp.blogspot.com/-zI74oxz5GnQ/WpPKiVJqxKI/AAAAAAAATg8/a6Y6POfVugIiqW8GaZO1QO3qKvWINyl2ACLcBGAs/s640/vllaznia-1919-696x413.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-zI74oxz5GnQ/WpPKiVJqxKI/AAAAAAAATg8/a6Y6POfVugIiqW8GaZO1QO3qKvWINyl2ACLcBGAs/s72-c/vllaznia-1919-696x413.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/u-krijua-99-vjet-me-pare-ky-eshte-klubi.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/u-krijua-99-vjet-me-pare-ky-eshte-klubi.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy